РТ: Школе у Француској ће променити „мајку и оца“ у „родитеља 1 и 2“ према новом закону
Школе у Францусокј треба да замене речи „мајка“ и „отац“ са речима „родитељ 1“ и „родитељ 2“ након амандмана на закон који је прошле недеље прошао кроз француски парламент.
Нове измене закона, наводно су усмерене на укидање дискриминације родитеља истог пола, али критичари тврде да оне “дехуманизују” родитељство, те да може довести до сукоба о томе ко се одређује као “родитељ 1”.
Амандман, који је у уторак усвојен као део ширег плана за изградњу такозване „школе поверења“, такође ће наметнути обавезно похађање школе за све трогодишњаке.
„Овај амандман има за циљ да укорени разноврсност породица деце у административним обрасцима који се подносе школама“, рекла је Валери Петит, заступник у већинској РЕМ странци председника Емануела Макрона.
„Имамо породице које се суочавају са прилично старомодним друштвеним и породичним моделима. За нас је овај члан мерило друштвене једнакости“, каже Валери.
Предлог да се уклоне појмови „мајка“ и „отац“ у корист инклузивнијег, неспецифичног језика полова присутан је још од расправе одржане 2013. пре легализације бракова истог пола.
„Када чујем како људи кажу да је то старомодни модел, подсетио бих људе да је данас међу заједницама, грађанским или брачним, око 95 посто мушкараца и жена,“ изјавио је конзервативни посланик Ксавиер Бретон о посљедњем амандману, а његов колега конзервативац Фабиен Ди Филипо је осудио тај потез као „застрашујућу идеологију“.
Међутим, не само да конзервативци доводе у питање ефикасност новог законодавства. Алекандар Урвиц, председник АФДХ, француске асоцијације родитеља истог пола, брине се да би законодавство могло створити „родитељску хијерархију“.
„Ко је `родитељ број 1`, а који је `родитељ број 2`?“ упитао је он, додајући да се уместо тога треба користи и мање контроверзни „отац, мајка и законски заступник“.
Амандман може бити одбијен већином у Сенату, те би се потом вратио у француску скупштину на поновно разматрање.
Дебата је преправила друштвену мрежу Твитер у Француској, иако су многи искористили прилику да се исмевају реакцијама на аргументе обе стране.
„Мој супруг и ја покушавамо да одлучимо ко је родитељ 1, а ко је родитељ 2“, нашалио се један од корисника твитера.
Извор:
ВОСТОК