Народна уметност Русије
Матрјошка – Округлог лица, пунија весела девојка са марамом и руском народном ношњом освојила је срца љубитеља народних играчака и лепих сувенира широм света. Сада матрјошка није само домаћа играчка, чувар руске културе, већ и сувенир за туристе. Матрјошка је постала драгоцени предмет за колекционаре, који може да кошта и неколико стотина долара.
Емајл – Старински брошеви, наруквице, привесци који су нагло „ушли” у моду, нису ништа друго до украси урађени техником емајла. Ова врста примењене уметности настала је у 17. веку у Вологодском региону. Мајстори су осликавали на белом емајлу цветне шаре, птице, животиње помоћу мноштва боја. Затим је уметност вишебојног емајла нестала, а заменио ју је једнобојни емајл: бели, плави, зелени. Сада се успешно комбинују оба стила.
Павлопосадске мараме – Светле и лаке, женске павлопосадске мараме су увек модерне и актуелне. Овај занат се појавио крајем 18. века у радионицама села Павлово, из којих се касније развила производња марама. У њима су се производили вунени шалови са штампаним цртежом, веома популарним у то време. Сада се оригинални цртежи допуњују различитим елементима, као што су ресе, направљене у разним бојама.
Хохлома је један од најлепших руских заната, настао у 17. веку, у близини Нижњег Новгорода. Ово декоративно сликарство намештаја и дрвеног прибора воле не само љубитељи руске старине, већ и становници других земаља. Можете се дуго дивити необично испреплетаним шарама са јарко црвеним бобицама и златним листовима на црној позадини. Зато, чак и традиционалне дрвене кашике, поклоњене за мање важне поводе, остављају најлепше и најдуже сећање на онога ко их је поклонио.
Филигран је један од најстаријих облика уметничке обраде метала. Елементи филигранских шара су најразличитији: у облику канапа, траке, плетења, јеле, стазе, пуњеног веза. Плетење се израђује од веома танких златних или сребрних жица и зато изгледа лако и крхко.
Палех – палешка минијатура је најфиније, најпоетичније виђење света, које је особено руским народним легендама и песмама. У сликарству се користе браон-наранџасти и модро-зелени тонови. Нема сличног сликарства у свету. Минијатура се израђује техником папир машеа и тек онда се преноси на површину кутијица свих могућих облика и димензија.
Уралски малахит – Позната налазишта малахита су на Уралу, у Африци, Јужној Аустралији и САД, међутим, по боји и лепоти шара не може се ниједан поредити са уралским. Због тога се малахит са Урала сматра највреднијим на светском тржишту.
Извор: http://www.adme.ru
Избор и превод с руског Маријана Ерић, IV-3