категорија
Мишљења /
дана 14/12/2018 у 21:41 часова /
Одлука о трансформисању Косовских снага безбедности у пуноправну косовску армију представља корак којим се грубо нарушава Резолуција 1244 Савета безбедности Уједињених нација, а његов циљ је озбиљно нарушавање ситуације на Балкану и стварање ризика од обнављања оружаног сукоба у том региону.
„Реторика низа политичара из САД и Европске уније, високих генерала НАТО-а, који покушавају да убеде себе и околину да одлука Приштине не мења суштину Косовских снага безбедности изазива чуђење. Реч је о двоструком повећању њихове бројности, формирању резервних снага, а главна ствар је промена суштине снага које су донедавно имале функцију цивилне одбране. Уз подршку САД и низа земаља НАТО-а већ се води појачана припрема косовско-албанске војске, повећава се испорука оружја и технике“, навело је Министарство спољних послова Русије.
У саопштењу се истиче да западне престонице и Брисел игноришу конструктивну и одговорну политику Београда, усмерену на тражење компромиса, смањење напетости.
Српско руководство се пре свега суздржало од усвајања мера којима би се одговорило на то што је Приштина у новембру увела стопроцентне царине на робу из Србије и Босне и Херцеговине, која је „практично усмерена на стварање катастрофалних услова за косовске Србе и настављање етничког чишћења неалбанског становништва“.
„Констатујемо да косовски ’премијер‘ Рамуш Харадинај, који по налогу САД води политику заоштравања кризе, систематски претећи да ће насиље и рат на Балкану бити обновљени, представља оличење неодрживости западне пропагандне концепције која активно намеће стварање косовске ’државности‘. Косово очигледно све више постаје тачка нестабилности, извор конфликтног потенцијала у региону. Посредничка улога Европске уније у дијалогу Београда и Приштине је пропала“, наглашава се у саопштењу.
У саопштењу се такође истиче да међународне снаге на Косову, пре свега Унмик и Кфор у складу с одобреним мандатима, на основу Резолуције 1244 Савета безбедности УН, имају обавезу да хитно учине све што могу да би се извршила демилитаризација и да би се расформирале све оружане косовско-албанске формације.
Извор:
ВОСТОК