Н1: Италијанска награда „Златни лав за мир“ ове године Вучићу, претходни лауреат произвођач тестенина; Награда установљена 2017.
Да ли је награда „Златни лав за мир“ коју је за викенд у Венецији добио председник Србије Александар Вучић, најугледније италијанско признање, како тврди амбасадор Србије у тој земљи? Или, додељује ли се од четрдесетих година прошлог века, како преноси агенција Танјуг? Укратко, одговор на оба питања је – не.
„Ниједне озбиљне новине се нису бавиле тиме. Нема ништа, конкретно – ни Република, ни Коријере, ни Фато ни Ла Стампа нису причали о томе. Није то нешто посебно“, каже Лука Занони, из Оссерваторио Балцани е Цауцасо.
Доделу награда организује Силено Канделарези, уз подршку Фоедус фондације. Пре неколико година, почео је да региструје брендове везане за славни фестивал, а однедавно и да додељује награде које носе готово идентичан назив филмском Гран прију.
„То је само лого који се користи. Ако ћемо да будемо конкретни, он би могао да продаје и неку тестенину која се зове Златни лав, јер поседује тај назив и логотип“, наводи историчар Милован Пизари.
Награда се додељује више пута годишње, за мир и за предузетништво, а претходни лауреат ове друге био је – управо локални произвођач тестенине.
Посланици Српске напредне странке, ипак, признању у зубе не гледају, и поносни су на, кажу, Вучићев успех у свету.
„Желим да честитам председнику Србије Александру Вучићу добијање међународне награде Златни лав за мир у Венецији за 2108“, навела је Борка Грубор из СНС.
„Ево сад је неки, како се зваше, председник Србије добио награду која постоји 70 година и зове се Златни лав за мир. Мада постоји само годину дана и отприлике је на нивоу кафе за понети по пумпама. Дођете тамо, кажете – имате ли кафу за понети, имате награду „Златни лав за мир“, казао је Зоран Живковић, лидер Нова странка.
Поред Златног лава, међу називима које је Канделарези заштитио је и такозвани Мусолинијев куп, што је био назив Гран прија Филмског фестивала за време фашизма. Награду која носи име фашистичог диктатора убудуће планира да додељује за, како је наведено, забаву и образовање.
„По мом скромном мишљењу, требало је да се одбије та награда. Не може се добити награда за мир од стране једне организације која штити, на неки начин, тај фашистички период и фашистички назив, јер наравно, фашизам и мир немају везе једно с другим“, оцењује Пизари.
Иако непозната у међународним оквирима, награда коју је председник Србије добио била је ударна вест у готово свим српским медијима. То је већ опробан рецепт, сматра аналитичар Цвијетин Миливојевић. Медији блиски власти, каже такве информације пласирају искључиво као рекламу за председника.
„Постаје једна врста неозбиљности која прети да помути здрав разум, да људи више уопште не знају о чему се ту ради, да ли је човек заиста толико цењен у свету? Просто, ако имате ту страну истине, а ова друга је врло ретка и скоро нечујна, онда ће већина грађана и поверовати да је Вучић незаменљив“, каже Миливојевић.
Иначе, председник фондације Фоедус, која стоји иза награде, је Марио Бачини, бивши италијански министар из владе Силвија Берлусконија.
Та фондација однедавно је почела да послује и у Србији, на њеном челу налази се Милан Вранић, координатор за привреду Канцеларије за Косово и Метохију. Да ли је та чињеница кумовала да председник добије награду, нисмо успели да сазнамо, јер се Вранић није јављао на телефон.
Извор:
НСПМ