Цариградска патријаршија није одредила датум проглашавања расколника за „Украјинску цркву“

РПЦ: „КОЧЕ“ ЗАТО ШТО ЕПИСКОПИ КАНОНСКЕ УПЦ НЕМАЈУ НАМЕРУ ДА СЕ ПОЈАВЕ НА „САБОРУ УЈЕДИЊЕЊА“

Синод Цариградске патријаршије

* Синод Цариградске патријаршије једино утврдио предлог статута „Украјинске цркве“, али ће се на „сабору уједињења“ ујединити две расколничке структуре, а Цариград – са њима 

Руководилац Одељења Московске патријаршије за спољне црквене везе и односе Николај БАЛАШОВ: „Ни једна помесна црква није подржала мешање Цариграда у украјинске црквене ствари. Нико  не жели  његову `црквену градљу` на туђој канонској територији“

____________________________________________________________________________

У ИСТАНБУЛУ је завршено заседање Синода Цариградске патријаршије на којем се разговарало о давању украјинским расколницима статуса аутокефалне цркве.

Украјински новинари су чекали испред седишта патријаршије да неко од чланова Синода објави датум када ће „Украјинска црква“ добити „томос о статусу помесне“. То се, међутим, није догодило.

Пред њима се појавио само портпарол патријаршије и поделио им званично саопштење о заседању Синода ЦП. А у саопштењу се наводи да ће томос бити уручен поглавару „Украјинске цркве“ који треба да буде изабран на „сабору уједињења“.

Датума одржавања тог сабора – нема. Упркос томе што су и украјински председник петар Порошенко и обе расколничке цркве (Кијевска патријаршија и Аутокефална украјинска православна црква) данима тврдиле да ће њихов сабор бити сигурно одржан до краја децембра.

Зато је Синод утврдио „предлог статута Украјинске цркве“.

Руководилац Одељења Московске патријаршије за спољне црквене везе и односе Николај Балашов оценио је да је датум одржавања „сабора уједињења“ изостао  зато што епископи канонске Украјинске православне цркве, која је повезана са РПЦ, одбијају да се на том сабору уопште појаве

Балашов је уверен да Фанар „почиње да кочи“ и због одсуства подршке других православних цркава:

„Ни једна помесна црква није подржала мешање Цариграда у украјинске црквене ствари. Нико  не жели  његову `црквену градљу` на туђој канонској територији. Могуће је да је на држање Цариграда утицало оно што се догађа последњих дана са Париским егзархатом па Фанар мора да брине безбедности у свом дворишту“.

Многе „руске парохије“ у земљама западне Европе исказале су неслагање са „украјинском политиком патријарха Вартоломеја“, а неке отворено показују да би радо прешле под окриље Руске православне цркве.

 

 

Извор: Факти