Десков плач због Ракитске реке (ВИДЕО)
Аутор: Предраг Вујић
Један од бораца за заштиту реке у селу Ракита Десимир Стојанов заплакао се на конференцији за новинаре у Београду. Порука грађанима Србије: „Ако желите да имате реке, мораћете да се борите за њих!“. Ускоро протести у Београду.
Изградња деривационих хидроелектрана и мини-хидроелектрана изазвала је протест многих грађана Србије. И Министарство за заштиту животне средине јасно је рекло да је изразито против тих електрана, као и многи стручњаци.
Министарство: ЗАБРАНИТИ градњу мини хидро-електрана
Ипак, изградња МХЕ није престала. Штавише, инвеститори се позивају на прописе, добијају дозволе, а притом уништавају како реке, тако и сав живи свет који у њима или око њих живи. Планирано је да буде изграђено више од 800 мини-хидроелектрана широм Србије.
Стручњаци су већ раније указали на то да те електране нису никако исплативе, производе врло мало енергије, а са друге стране врло су штетне за природну средину.
Мештани села Ракита у Општини Бабушница организовали су се и устали су због изградње мини-хидроелектране у локалној реци. Успели су да врате реку у природно корито, али је потом инвеститор ангажовао приватно обезбеђење и бло је чак и инцидената.
Један од мештана села, 62-годишњи Десимир Стојанов, данас је учествовао на врло посећеној конференцији за новинаре у Београду заједно са активистима покрета „Одбранимо реке Старе планине“.
„Ја долазим из РакитУ, да вам пренесем нашу муку“, изустио је Десимир, кога зову „Деско“ и потом је застао. Очи су му засузиле.
„МЕШТАНИ РАКИТЕ НИСУ УГРОЖЕНИ“
Раније је председница Општине Бабушница Слађана Николић изјавила дневном листу „Политика“ да инвеститор ради по закону и да „мештани Раките нису угрожени“.
Добио је велики аплауз и скупио снагу да настави:
„На територији наше општине је суспендована држава. Ту нема закона, нема ни трунке права и правде. Оно што се у нашем селу дешава то се није десило ни у Јужноафричкој Републици у време апартхејда. Направљен је хаос у нашем селу, а инвеститору је дозвољено да копа, ради, помера, узурпира нашу имовину, доводи батинаше, а држава све то гледа“, рекао је Стојанов.
Рекао је да је мештанима села „одузето 85% воде“.
„То нећемо да дозволимо! Ми ћемо истрајати у нашој борби, која је тешка. Ваљда ће и бог да нам помогне…“, додао је Десимир Стојанов из села Ракита, наводећи и да трпе разне притиске, да су позивани на информативне разговоре.
„Докле ће ово да иде? Да ли ће ово да стане? Очекујемо подршку моћних људи. Ја сам човек са села, не разумем се у право, ја сам грађевинац. А видим да се дешава хаос, да се узурпира наша имовина, да се гради без дозвола, ма могу стотине докумената да вам покажем“, рекао је он, додајући да ово не ради због себе већ због оних који долазе после нас.
Обраћање је завршио поруком: „Ако је неко запео да направи мини-хидроелектрану, а да река буде крвава, нека је прави, па ћемо да видимо. Молимо државу да се то не дозволи!“.
На то је Александар Јовановић-Ћута из организације „Одбранимо реке Старе планине“ саветовао Стојанова да не размишљају о борби која би изазвала било какве повреде и нежељене последице.
„Ми ћемо у суботу бити у селу Ракита. Очистићемо реку и применићемо нове, мирне облике борбе“, најавио је Јовановић.
Рекао је и да ће највишим представницима државе предати захтеве, а кључни су да одмах престане изградња свих мини-хидрелетрана и да хитно буду донети закони о забрани свих деривационих и МХЕ свуда у Србији, не само у заштићеним подручјима. Такође, затражено је да се обави обимна стручна анализа (минимум две године) за испитивање река и живог света и негативног утицаја на природну средину за све до сада изграђене деривационе МХЕ или оне у фази градње. Исто тако, да се уради стручна анализира која би грађанима Србије дала на увид објективне податке о томе колико МХЕ заиста доприносе електроенергетској стабилности Србије. Тражи се и да се смање субвенције за МХЕ, а потпуно да се укину субвенције за деривационе МХЕ.
Његова порука грађанима Србије је: „Ако желите да имате реке, мораћете за њих да се борите!“.
Ракитска река је само једна од река које су угрожене изградњом мини-хидроелектрана. Многе планинске реке, речице, бујичне реке, које су веома важне за живи свет, већ су уништене.
„То је тумор који метастазира“, рекао је Горан Токић, који је и у скупштинском одбору пре две године указивао на штетност изградње деривационих и мини-хидроелектрана.
Цео проблем је, навео је Токић, почео када је Европска унија тражила од Србије да обезбеди 27% обновљиве енергије, а да, несхватљиво, Ђердап није ушао у ту рачуницу, иако је Дунав обновљив извор енергије.
„Србија је у том тренутку имала 21% обновљиве енергије, али је требало обезбедити још тих 6%. Чини ми се да није израђена јасна стратегија, већ се кренуло хаотично, па је тако некоме пало на памет да се то обезбеди и кроз мини-хидроелекране, без јасног циља, јасне анализе колико ће то енергије заиста донети, а колико штете“, рекао је Токић.
Како изгледа та мини-хидроелекрана? Тако што се у земљу укопају цеви и у њих се „утерује“ вода, чиме се исушује речно корито. Дешава се и да 80% или 90% воде улази у цеви. Према речима Токића, ако буде направљено 500 мини хидроцентрала са цевима дужине три километара, Србија ће изгубити 1.500 километара река!
Александар Панић из Пирота један је од оних из тог краја који се посветио борби против МХЕ.
„Волео бих да све вас овде одведем код нас, на Стару планину, да видите шта све имамо, какву природу… а неко то хоће да уништи. МХЕ нису опште добро, већ су то реке, планине, оно што у њима живи, а МХЕ уништавају читав еко-систем“, указао је Панић.
Активисти организације „Одбранимо реке Старе планине“ најавили су и протест у Београду и то континуиране, а позвали су и познате личности – глумце, музичаре… да се прикључе у својеврсни „Ривер аид“ (Помоћ рекама Србије).
Извор: МОНДО