Грчки митрополит Амвросије позвао на отпор прогонитељима Цркве

Ципрасова партија (Сириза) иницирала је корекцију члана 3. Устава Грчке, такву да у њему јасно пише да је грчка држава „религиозно неутрална“

Извор: Борба за веру

У Грчкој ври због одлуке владе Алексиса Ципраса да покрене уставне промене које би раздвојиле цркву од државе, односно учиниле државу „религиозно неутралном“.

Ципрасова партија (Сириза) иницирала је корекцију члана 3. Устава Грчке, такву да у њему јасно пише да је грчка држава „религиозно неутрална“. Предложила је и `топлу облогу` у виду формулације да је Православна црква у земљи „доминантна религија“.

Митрополит Калавритски и Егиалијски Амвросије позвао је свештенике Еладске православне цркве да устану против таквих реформи, односно – одвајања цркве од државе.

У митрополитовој изјави се упозорава:

„Православље ће бити продато, а црквена имовина изгубљена. Штавише, некретнине Цркве могу завршити у такозваном `суперфонду приватизације`, а онда ће све бити јасно“.

Претходно је „предлог уставне реформе“ осудио Свети савез грчких свештеника, који окупља 9.000 од укупно 11.000 грчких православних свештеника. И отворено затражио да се анулира споразум о раздвајању Цркве и државе.

Тај споразум је оштро критиковао и први јерарх Еладске цркве митрополит Јероним:

„Сада желе да држава престане да свештеницима даје плате иако је то пракса већ неколико деценија. Независно од тога, мора се водити рачуна о историјској чињеници да је држава – у замену за обезбеђивање плата и пензија свештенству – добила на располагање  вредну црквену и манастирску имовину“.

Митрополит Амвросије сматра проблематичном и неприхватљивом идеју да држава – уместо да даје директно плате свештеницима – Цркви обезбеђује „субвенције за плате свештеника“.

Посебно је притом упозорио:

„Наша митрополија нема новца да постави свештенике на упражњена места, а Влада Грчке државним новцем гради џамије и именује муфтије у Тракији. Нашу цркву прогоне. Ми смо непожељни за атеисте који нама владају“.

Упозорио је да се Ципрасова власт према православном свештенству „односи као против бољшевика у Русији“:

„Грчки православни свештеници, дижите се на ноге! Узимајте у руке заставе отпора!“

Ситуацију нимало није смирила Ципрасова изјава да измене које његова влада `гура` нису у супротности са „вековном традицијом грчког народа“:

„Бесмислене и смешне су тврдње да ће крст бити скинут са националне заставе и других државних симбола. Ми проглашавањем религиозног неутралитета желимо само да обезбедимо да држава буде гарант верских слобода за грчки народ и грчке грађане“.

 

 

Извор: Стање ствари