Захтев Косова није прошао ни у другом кругу гласања, потврђено је Спутњику. Против пријема Косова у Интерпол гласала је 51 држава, 68 је било за, а уздржано 16.
Представници ткзв. Косова понижени су демонстративно напустили салу
НИСУ Американци моћни као што су били, као што би волели да јесу. Зато их ни гласачка и уцењивачка машинерија не слуша као донедавно.
Захтев „Косова” за чланство у Интерполу – упркос свему што су чинили да то обезбеде – није прошао у Генералној скупштини те почлицијске интернационале.
Ни у првом ни у другом кругу гласања!
А то би и 2000-те, и 2005-те, и 2008-ме, и 2012-те са лакоћом обезбедили.
ПОБЕДА! Овом речју исписаном на фотографији са заседања Генералне скупштине Интерпола, министар Небојша Стефановић пропратио је дебакл непризнате државе, којој ни поред свих лобирања није успело да уђе у ову организацију. И други круг гласања је завршен, а представници ткзв. Косова понижени су демонстративно напустили салу.
Приликом првог дела гласања у Генералној скупштини Интерола тзв. „Косово“ доживело је дебакл – није добило неопходну двотрећинску већину за пријем. Уследио је шок председавајућег Генералне скупштине и Генералног секретаријата, након чега је мимо процедура одређена пауза од 20 минута пре другог гласања. Пауза је одређена како би делегације изашле из сале и како би САД, Братинија, Турска на њих извршили додатни притисак пре новог гласања. Министар Небојша Стефановић се оштро успротивио одлуци да се одреди пауза и питао је председавајућег на основу ког правила је одређена пауза, на шта није добио одговор.
Одређена је пауза што је до сада невиђен преседан, а заседање ће бити настављено за 20 минута.
Присутнима се раније обратио министар Небојша Стефановић који је оштро реаговао због кршења Резолуције 1244, међународног права, и процедура Интерпола, као и политизације ове полицијске организације.
Током првог дела расправе делегати су се јављали за реч и образлагали своје ставове у вези пријема. У корист Србије за реч се јавила Шпанија, Мароко, Кипар, Кина, Белорусија, Русија, Румунија, Венецуела, Намибија и Суринам..
Поводом свега што се дешавало у Дубаију, председник Србије Александар Вучић и шеф дипломатије Ивица Дачић одржаће у 10.45 конференцију за новинаре.
Упитан да ли ће за новог председника Интерпола бити изабран руски генерал, Стефановић је рекао да има више кандидата, да ће се о томе гласати сутра и да је незахвално сада причати о томе.
Драгишић: Само гласање је насиље над статутом Интерпола
Професор Факултета за безбедност Зоран Драгишић оценио је да гласање о пријему Косова у Интерпол представља насиље над међународним правом и статутом Интерпола, те да Србија без обзира на исход гласања нема разлога ни да тугује ни да ликује.
„Стављање ове тачке на дневни ред Генералне скупштине Интерпола противно је статуту Интерпола јер само држава која је пуноправна чланица Уједињених нација и има пун државно-правни капацитет може да буде чланица Интерпола, а Косово то није”, рекао је Драгишић за ТВ Прва, преноси Танјуг.
На констатацију да су се представници афричких земаља жалили на велике притиске током Генералне скупштине Интерпола у Дубаију, Драгишић каже да Србија у овом случају против себе има САД, Велику Британију, Русију и Турску које су, каже, подржале чланство Косова у Интерпол.