Грандиозни руски пројекат који веже Европу и Азију
Русија, Индија и Иран планирају да покрену међународни транспортни коридор „Север-југ“, дуг 7,2 хиљаде километара, што ће бити јефтинија и краћа алтернатива Суецком каналу. То ће довести до озбиљног процеса интеграције између земаља, а економијама тих земаља даће нови импулс у развоју, јачајући њихову геополитичку улогу у свету.
Према оцени политиколога, пројекат може и да неутралише последице санкција против Русије и Ирана, које намећу западне земље, на челу са САД.
Експерти оцењују да су могућности и потенцијали тог коридора веома велики. То су милијарде долара.
Експерт оцењује да је интензивирању преговара допринело учешће Русије и Индије у Шангајској организацији за сарадњу (ШОС), где је Иран посматрач, али истовремено упозорава и да би у целу причу могле да се умешају САД, које ће покушати да покваре договоре око покретања транспортног коридора „Север-југ“.
„Та преговарачка платформа (ШОС) је омогућила не само да се разговара о безбедносним питањима, већ и о економској сарадњи. Сви имају користи од имплементације таквих пројеката. Међутим, постоје и политички противници ове приче. С обзиром на то да је Иран активно укључен, мислим да ће САД појачати притисак на Индију и да ће на све начине покушати да одговоре Делхи од тог пројекта. Али, ми видимо да Индија води спољну политику у више праваца и највероватније да ће се изборити са тим притиском“, рекао је Шатров.
Према његовом мишљењу, жеља индијске стране је да се пројекат реализује што је могуће пре, а транспортни коридор би могао да почне да функционише већ идуће године.
У новом пројекту ће бити искоришћен и железнички и водени транспорт. Роба ће ићи из Индије у ирански град Бендер Абас на обали Персијског залива, затим у Бендер Ензелу на обали Каспијског мора одакле ће ићи морем у Астрахан, а затим железницом у Европу.
Коридор ће постати јефтинији и алтернатива Суецком каналу: време и цена превоза ће се смањити за 30-40 одсто. На пример, ако се упореди са Суецким каналом, роба из Мумбаја у Москву, коридором „Север-југ“ стићи ће 20 дана брже. Осим тога, планира се да ће годишње новим путем пролазити 20-30 милиона тона робе.
Таксе од пролаза бродова преко канала чине значајан део буџета Египта. Египат тренутно годишње убира око 5,5 милијарде долара, али се очекује да би за десетак година то требало да буде преко 13 милијарди.
За Русију заједнички пројекат са Индијом и Ираном није једини у ком планира да представи алтернативу Суецком каналу. Москва и Пекинг се надају да би временом Северни морски пут, између Европског дела Русије и Далеког истока, могао да постане добра алтернатива каналу.
Ова транспортна артерија је посебно привлачна сада, када се арктички лед топи и ствара коридоре погодне за пловидбу танкера.
Руска алтернатива је заправо најкраћи пут између лука земаља западне Европе, Русије, Далеког истока и југоисточне Азије. Растојање од Мурманска до јапанске луке Јокохама преко Суецког канала износи скоро 13 хиљада наутичких миља, а преко Северног морског пута свега 5.770. Уз то, руски пловидбени коридор нема проблем са пиратима.
Прошле године је овом рутом превезено 10,7 милиона тона, а руске власти планирају да у наредних 10-12 година повећају теретни саобраћај преко Северног морског пута до 80 милиона тона.
Занимљиво је и да је у Египту, у близини Суецког канала, источно од лучког града Порт Саида, почела изградња руске индустријске зоне, а укупни обим инвестиција процењује се на седам милијарди долара. Према пројекту, та посебна зона подразумеваће пореске олакшице за руске компаније у Египту. Површина зоне је две хиљаде хектара, а на њеној територији ће радити компаније из различитих грана: аутомобилске индустрије, петрохемије, енергетике, медицине и грађевинских материјала. У плану је и изградња луке у оквиру руске индустрије зоне.
Извор:
СПУТНИК