Где ли су границе српском мазохизму?

nato-bombardovanjeРУМА – На међународном семинару о евроантлантској сарадњи у региону данас је у Руми начелник управе за стратегијско планирање Министарства одбране генерал мајор Митар Ковач позитивно оценио сарадњу Србије са чланицама НАТО и Партнерства за мир и указао на њихов значај у развоју и модернизацију домаћег система одбране.

„Од почетка смо имали јасан стратешки циљ – ефикасан, одржив и економичан систем одбране и модерна професионална војска која је у стању да извршава постављене задатке. Систем одбране и Војска Србије прошли су дуг пут специфичних промена и у том процесу реформе система, НАТО и чланице Партнерства за мир пружиле су значајну помоћ“, казао је Ковач.

На семинару, који је организовао Атлантски савет Србије, представљени су ефекти међународне војне сарадње у евро-атлантским интеграцијама, попут помоћи НАТО и чланица Партнерства за мир у професионализацији и модернизацији Војске Србије, као и практични аспекти програма Партнерство за мир.

Изасланик одбране Краљевине Норвешке у Србији пуковник Есбен Ос истакао је да је та држава кроз више од 650 програма у Србију, односно државне и цивилне институције, уложила више од 240 милиона евра помоћи. Према његовим речима, намера Норвешке јесте да пружи подршку миру и стабилности у региону, јачању капацитета тих земаља за војну сарадњу и учешће у мултинационалним операцијама.

Изасланик одбране Аустрије у Србији бригадни генерал Рајнхард Шоберл поновио је значај ангажовања војних снага у мировним операцијама због њиховог утицаја на безбедност и стабилизацију региона у којима се мисије спроводе.

Како је сликовито објаснио, „уколико подручје Балкана не буде безбедно, избеглице ће се појавити на граници Аустрије и других европских држава“. Семинар Атлантског савета Србије завршава се сутра дискусијом о партнерском програму евро-атлантске сарадње, учешћу у међународним војним и мировним мисијама и улози медија и интеграцијским процесима.

ТАНЈУГ / СРБИ НА ОКУП