Слободан Антонић: Важно је да се пружи отпор
Да почнемо да користимо мозак и за нешто друго, не само за рад и за забаву. Када би свако макар мало нешто урадио, брзо би се показало да је могуће доћи до критичне масе за промене. Важно је да се пружи отпор, на свакој тачки где је могуће морате да пружите отпор – чак и кад то изгледа безизлазно, али кад пружите отпор људи ће се ту окупити да вам помогну
Гост eмисије ,,Агора“ био је социолог, политички аналитичар и универзитетски професор Слободан Антонић.
Говорећи о могућности промене, проф. Слободан Антонић је нагласио да је промена могућа само ако више људи удруже своје снаге, уколико се створи критична маса људи која жели промене. „Није још стигло време за то, очигледно, али то не значи да не можемо свако у свом домену да променимо ствари. Почнимо од тога да не треба телевизор да нам гори стално, не смемо да дозволимо да телевизор буде нека врста колектора из кога нешто стално буја у наше дневне или спаваће собе. Макар нешто можемо да променимо. Кажу да је култура скупа, али није култура скупа – уместо да гледамо телевизију можемо да се учланимо у библиотеку, нађемо неку књигу која нас неће само нешто научити него ће нас поправити, оплеменити… Да почнемо да користимо мозак и за нешто друго, не само за рад и за забаву. Када би свако макар мало нешто урадио, брзо би се показало да је могуће доћи до критичне масе за промене. Важно је да се пружи отпор, на свакој тачки где је могуће морате да пружите отпор – чак и кад то изгледа безизлазно, али кад пружите отпор људи ће се ту окупити да вам помогну.“
Одговарајући на питање које су то адресе на којима се људи могу сусрећи са ставовима слободоумних, трезвених људи и изразито добронамерних према сопственој држави и народу, професор Антонић је рекао: „Ја сам имао ту срећу и привилегију да последње две године објављујем редовно чланке, анализе и коментаре на Фонду стратешке културе, то је један од портала где су се могле наћи озбиљне анализе, анализе које се тичу и друштва, економије и културе. Један од важних информативних портала јесте Нова српска политичка мисао, па Стање ствари… Има доста портала који представљају неку врсту оазе слободне и критичке мисли. Искрено речено, не можемо рећи да људи не могу да се обавесте, само треба уложити мало више напора.“
„Најмоћнији човек Србије, први човек Србије, у неколико наврата је рекао да је наша Интернет сцена слободнија него у Европи, да су друштвене мреже слободније него у Европи – ту се показује једна доза страха, па ако хоћете и претње, да ту има превише слободе. Погледајте ову кампању везану за вакцинисање, одједном се прети јавним личностима које су исказале мишљење да вакцине могу бити опасне, нешто што није довољно оправдано када је реч да деца морају то да приме. Ми имамо обавезну вакцинацију, а то није тако у многим земљама – укључујући и Немачку. И сад људи који имају критички став се одједном стављају не само на стуб срама, него се против њих подносе кривичне пријаве. То је још један показатељ репресије. Без обзира шта ми мислили о вакцинацији, али право на слободу мишљења у вези с тим не може нико да ограничи“, закључио је Слободан Антонић.
ПОГЛЕДАЈТЕ ЦЕО РАЗГОВОР
Аутор и водитељ: Дејан Булајић
Наслов и транскрипт: Стање ствари
(Снага народа, 28. 11. 2017)