Школи име по пропагатору усташтва

У Сарајеву основна школа добила назив по Мустафи Бусулаџићу

Мустафа Бусулаџић Фото: Screenshot
Мустафа Бусулаџић Фото: Screenshot

Именовање основне школе у Сарајеву по осведоченом пропагатору усташких идеја и антисемити из периода Другог светског рата Мустафи Бусулаџићу, прст је у око свим жртвама геноцида и Холокауста у Другом светском рату на подручју НДХ – каже, за „Новости“, председник Удружења „Јадовно-Госпић-Паг 1941“ Душан Басташић.

– Овај потез у Федерацији БиХ је реафирмација усташтва у ФБиХ, а посебно забрињава индоктринација усташком идеологијом деце – истиче Басташић. – Јасно је да институције РС и Србије неће имати утицаја на то да се одлука промени, али очекујем јак одговор српских и јеврејских удружења.

Бивша Основна школа „Доброшевићи“ у сарајевској општини Нови град од прошле седмице и званично носи назив по Мустафи Бусулаџићу, чији су се ставови често поклапали са идеологијом нацизма. Скупштина Кантона Сарајево на седници одржаној у октобру прошле године прихватила је предлог да се основна школа у Доброшевићима назове по Мустафи Бусулаџићу, а пре гласања седницу су напустили представници опозиције који се нису слагали с тим предлогом.

Мустафа Бусулаџић (1914-1945) био је противник комунизма и једно време председник организације „Млади муслимани“.

Након одлуке о промени имена школе у Доброшевићима и решења Општинског суда у Сарајеву којим је та одлука и званично ступила на снагу, реаговала је Амбасада Сједињених Америчких Држава у БиХ.

– Дубоко смо разочарани што је кантонална власт у Сарајеву именовала школу по тако контроверзној личности – написано је на њиховом твитер-профилу.

ОДНОС ПРЕМА ЖЕНАМА И ЈЕВРЕЈИМА

Посланик ДФ Марио Вукасовић рекао је да је Бусулаџић сматрао да жене не треба да имају иста права као мушкарци, а излазак жене из куће и њено тражење посла је изједначавао с проституцијом. А када је реч о јеврејском питању, став Бусулаџића је јасан.

– Отворено је износио своје одушевљење што су Јевреји нестали са сарајевске чаршије – рекао је Вукасовић.

Аутор: С. Мишљеновић

*

Извор: ЈАДОВНО