ОКРШАЈ ТРИ НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ Грађански рат у Сирији прети да прерасте у сукоб СВЕТСКИХ РАЗМЕРА

Najmocnije sile sveta

Видео: Ово су најјаче армије света

На територији Сирије се све више ближи тренутак када ће се сукобити коалиције предвођене трима нуклеарним силама – Америком, која подржава побуњенике, и Русијом и Ираном који подржавају сиријског председника Башара ал Асада.

Američki vojni avion FA 18 Hornet

Амерички војни авион ФА 18 Хорнет

Прошлог викенда, четврти пут у месец дана дошло је до сукоба између сиријске државне војске и коалиције коју предводи САД.

Рушење сиријског војног авиона од стране САД је само један у низу све учесталијих инцидената у Сирији који прете да доведу до ширења конфликта на регион, али и даље.

Амерички војни званичници рекли су у недељу да су сиријске снаге напале село Џадин, западно од Раке. У удару су наводно рањени чланови Сиријских демократских снага – чији арапски и курдски борци чине важне савезнике САД у борби против Исламске државе.

Војни авиони САД су наводно одбили нападе сиријске војске, али је сиријски авион СУ-22 поново почео да бомбардује побуњенике без упозорења, рекли су амерички званичници.

Америчка војска је наводно покушала да контактира сиријски авион, али безуспешно, након чега ју је „у складу са војним правилима“ срушила.

Претходно су се коалиција коју предводи САД сукобљавала са Асадовом војском у југоисточном делу Сирије, нарочито у области Ал Танф, близу границе са Ираком.

Након тих окршаја, САД су саопштиле да не желе да се боре против сиријског режима, Русије нити прорежимских снага њихових савезника, али да се неће устручавати да „брани коалицију и своје партнере од било каквих претњи“.

Све дубље у конфликте

Упркос томе, чини се да се САД, Иран и Русија ближе уласку у дубље конфликте.

Русија даје ваздушну подршку Асаду од 2015. године и овог месеца је напала борце које подржава САД који су напали борце које подржава Иран.

Iranski vojni avion

Ирански војни авион Фото: Википедија

Након рушења сиријског авиона, Русија је саопштила да ће сви авиони међународне коалиције коју предводе САД, а који лете западно од Еуфрата „ће бити посматрани“ и „сматрани метама“ руске противваздушне одбране у Сирији.

САД су саопштиле да ће прераспоредити своје летелице на небу Сирије како би обезбедиле безбедност у својим операцијама против Исламске државе, али Пентагон је рекао и да ће се амерички пилоти бранити ако их Руси нападну.

Догађаји у Сирији су у протекла два дана додатно закомпликовани након што је Иран одлучио да се активније укључи у сукоб.

Иран је гађао балистичким ракетама положаје екстремиста Исламске државе у Сирији.

Портпарол Револуционарне гарде Рамазан Шариф изјавио је за АП да су „локални извори и снимак дрона потврдили да су ракете погодиле циљеве“.

Ruski suhoji u Siriji

Руски сухоји у Сирији Фото: сцалемоделс.ру / панзербар.ливејоурнал.цом

Шариф је рекао да испаљивање ракете одражава „војну моћ“ Ирана, али је истакао да Техеран нема намеру да започне нови рат.

Иран је нападе наводно спровео као одмазду за терористички напад у Техерану раније овог месеца када је погинуло 18 особа. Међутим, аналитичари кажу да је циљ Ирана и да упозори САД, Саудијску Арабију и Израел. Иран често оптужује ове државе да подржавају сунитске терористе Исламске државе.

Област Ал Танф где најчешће долази до окршаја, од стратешке је важности за Асада и Иран јер може да обезбеди Техерану везу за селидбу војске и опреме кроз Ирак до Сирије и Либана. Присуство коалиције коју предводе САД у области Ал Танф је наводно да спречи отварање те руте.

Јавност у САД све више страхује од сукоба САД и Ирана, нарочито након што је објављено да званичници Беле куће желе да повећају присуство војске у Сирији и да се „снажније суоче са Ираном“.

САД и Иран подржавају и зараћене стране у Јемену. САД подржавају Саудијску Арабију која предводи коалицију у борби против побуњеника Хута, које подржава Иран.

 

Извор: Блиц