Француска: Од четири кључна председничка кандидата два хоће из ЕУ
Од четири председничка кандидата, чије шансе анкете препознају као озбиљне, двоје би да Француску изведе из ЕУ, један би да мења односе унутар ЕУ, а само један не би ту мењао ништа.
Прва тачка програма Марине Ле Пен је излазак Француске из Шенгенског споразума, евро-зоне и Европске уније, али после преговора са осталим чланицама и референдума на који би бии позвани Французи.Излазак из евра наравно допуњен је повратком на франак.
Ле Пен би увела и порез од 3 одсто на увоз свих оних производа који се могу производити у Француској, а тако прикупљена средства искористила би за финансирање јачања куповне моћи свих чији је месечни доходак до 1500 евра са најмање 80 евра.
Шефица Националног фронта увела би порез и на сва нове уговоре о запошљавању странаца.Тако скупљена средства користила би за повећање накнаде за незапосленост.
Она би смањила и квоту за легалну имиграцију у Француску са садашњих 200 000 годишње на само 10 000.
Лидер покрета Напред, бивши министар економије у влади Мануела Валса, Емануел Макрон је једини кандидат на овим изборима који инсистира на својој одлучној проевропској позицији.
Макрон предлаже да се формира буџет, парламент и постави министар финансија евро-зоне.
Омиљени кандидат дела кључних француских медија, ојачао би и француско чланство у НАТО.Он би поново увео служење војног рока од месец дана,а повећао би и буџетске трошкове на одбрану тако да до 2025.године износе 2 одсто БДП Француске, како и захтевају НАТО и САД.Макрон планира да повећа број радних места у сигурносним службама за нових 10 000, а истовремено би смањио број запослених у јавном сектору за 120 000.
Он би смањио порез на добит предузећа, укинуо одредјене доприносе на плате. као и порез на стан за 80 одсто домаћинстава. Повећао би аутономију школства и продужио би радно време библиотека увече и недељом.
Франсоа Фијон је постао кандидат за председника Републике пошто је на претходним изборима десног центра и деснице победио такве кандидате као што су бивши француски председник Никола Саркози и бивши француски министар иностраних послова и садашњи градоначелник Бордоа Алан Жипе.
Важна тачка његовог програма је залагање да се даље проширење Европске уније заустави.Пошто је ургентно да се дефинишу њене границе.Он сматра да Турској није место у ЕУ, али да се са том великом земљом сарадјује на бази заједничких циљева као што су борба против тероризма, царинска унија, велики пројекти у области енергије и саобраћаја.
Фијон сматра да би евро-зона требало да има политичку управу коју би чинили премијери држава чланица који би се састајали свака три месеца, као и генерални секретаријат потпуно независан од Европске комисије, а задужен за економску управу зоном.
Ставио би тачку на инфлацију директива ЕК и ограничио њене надлежности на неколико фундаменталних области.
Веома занимљива тачка програма Франсоа Фијона је и његово залагање да се Европа учини независном од Медјународног монетарног фонда формирањем Европског монетарног фонда.
Фијон обећава да неће прихватити споразуме о слободној трговини са САД (ТТИП) и Канадом (ЦЕТА) све док САД не престану да примењују своје национално право на европске фирме.
Он би преговарао о фискалној хармонизацији у ЕУ и тежио истинској фискалној конвергенцији почевши са француско-немачком иницијативом о опорезивању предузећа.Поново би преговарао о Европској конвенцији о људским правима.
Кандидат Непокорене Француске Жан Лик Меленшон сматра да Француска Европску унију треба или преговорима да промени или да напусти. Формат преговора да утврди Национална скупштина, а коначну одлуку да донесе народ на реферндуму.У те промене спада и промена основа за постојање евра као и стављање тачке на независност Европске централне банке.
Меленшон сматра да вољу народа Велике Британије, који је одлучио да изадје из ЕУ, треба поштовати и тај излазак испреговарати без жеље за осветом и кажњавањем. Али, при тим преговорима се мора водити рачуна о националним интересима Француске што значи да француско-британска граница није Пас-де-Цалаис и да Француска отказује споразум из Тукеа који су 2003.године потписали министри унутрашњих послова Француске и Велике Британије.
Меленшон се залаже за излазак Француске из НАТО и против је њеног учешћа у било каквим војним алијансама сем у операцијама за обезбедјење мира под капом Уједињених нација.Војни буџет Француске, по њему, треба да остане на садашњем нивоу, индустрија наоружања у Француској да се ренационализује и да се француска војска обавеже да наоружање и опрему набавља код француских производјача.
*
Извор: Економски свет