Фирма из Емирата две године не плаћа надокнаду за земљиште

Firma iz Emirata dve godine ne plaća nadoknadu za zemljište

Извор: Н1

Компанија Al Rawafed Србија у већинском власништву истоимене арапске фирме није уплатила држави Србији ни динар за коришћење 3,5 хиљада хектара војног пољопривредног земљишта које обрађује већ две године. То је одговарајући на питање новинара Инсајдера јуче рекао министар одбране Зоран Ђорђевић.

Ђорђевић је открио да фирма Al Rawafed за сада није уплатила никакву накнаду за коришћење државног земљишта. Реч је о 3,5 хиљада хектара земље у власништву Војне установе Моровић у погону Карађорђево.

Према сазнањима Инсајдера, пре него што је склопљен посао са Уједињеним Арапским Емиратима од тог земљишта је убиран приход од 223 евра по хектару годишње.

То значи да је за две године колико ту земљу обрађује Al Rawafed, Војна установа Моровић остала без 1,5 милиона евра.

Уговор о давању на коришћење земљишта у Карђорђеву потписан је на 30 година. Уз обавезу плаћања накнаде за земљиште, арапски инвеститори су се обавезали и да ће уложити шест милиона евра у системе за наводњавање.

Поред земљишта Војне установе Моровић, арапско – српска фирма Al Rawafed, је купила или добила у закуп, још око 7.000 хектара државног пољопривредног земљишта у Војводини.
Након потпсивања уговора са компанијом Al Rawafed из Уједињених Арапских Емирата 2014, представници државе су најављивали процват српског аграра, вишеструко веће приносе и милионска улагања у пољопривредно земљиште.

Уговором је основано заједничко предузеће Al Rawafed Србија у ком арапски партнери имају 80 одсто власништва, а држава Србија 20 одсто. Компанија је по повлашћеним условима, без јавне лицитације, добила на коришћење хиљаде хектара државног пољопривредног земљишта у Бачкој.

Уговором је између осталог, Al Rawafed добио на коришћење 3,5 хиљада хектара државних ораница у власништву Војне установе Моровић у погону Карађорђево. Заузврат, уговорено је да Al Rawafed исплаћује ВУ Моровић 20 одсто од годишњег профита.

Из уговора међутим није јасно шта се догађа уколико профита нема.

Профит раван нули
Према сазнањима Инсајдера, због чињенице да не постоје гаранције да ће бити исплаћена адекватна надокнада, стручне службе Министарства су још 2013. изнеле негативан став о овом предлогу расподеле добити. Као аргумент су навели управо то што ће, у случају да Al Rawafed не остварује профит, “наш приход био раван нули”.

Упркос оваквом мишљењу такав модел исплаћивања накнаде уговорен је саAl Rawafed годину дана касније.

На питање, због чега је мишљење стручњака из Војске игнорисано, министар одбране Зоран Ђорђевић је рекао да је Војска током преговора радила анализу „шта хоћемо и како хоћемо“, али да нико није изричито навео да је уговор неповољан.

„Ја вама не могу да кажем појединости уговора, јер се ради о приватној компанији и пословна је тајна како они послују. Али верујте то што смо урадили ће бити, не горе него што је било државно“ рекао је министар Ђорђевић и додао да ће бити још боље ако резултати Ал Раwафеда буду бољи.

Према јавно доступном финансијском извештају, прву годину пословања компанија Al Rawafed Србија је завршила без профита, с губитком од 200 милиона динара и кредитним задужењем од пет милијарди динара.

Новинари Инсајдера су због тога још пре неколико месеци тражили од Министарства одбране податке о томе колико је 2015. на име уговорених 20 одсто од профита, ова фирма платила за коришћење државне земље у Карађорђеву. Министарство је одбило да одговори уз објашњење да су ти подаци пословна тајна.

Министарство је тада навело да су до сада исплаћене аконтативне уплате, на основу планираног профита. Одбили су да одговоре колики је планирани профит као и колико су тачно износиле те уплате.

На основу изјаве министра Ђорђевића јасно је међутим да већ две године никаквих уплата није било и да већински приватна компанија бесплатно користи државно земљиште.

*

Извор: Н1