ЕРИКСЕН: Надреално да земља у којој је била „Жута кућа“ тежи ка ЕУ

Фото: РТРС

Дански писац и аутор романа „Бијели конопац за Филипа Депреа“, који се бави злочинима над Србима у „Жутој кући“ у Албанији, Јенс Мартин Ериксен каже да је овим романом желио да упозна јавност са чињеницама да су та злодјела почињена над људима остављеним без заштите, када је српска војска протјерана са Косова и Метохије, а НАТО им није пружио подршку.

„Роман не може више од тога осим да укаже на злочине. Може људе и медије да упозна са чињеницама да су та злодјела почињена над људима остављеним без заштите, када је српска војска протјерана са Косова и Метохије, а НАТО им није пружио подршку. Међутим роман не може ништа да докаже“, рекао је Ериксен за „Политику“.

Он истиче да се у „Жутој кући“ у Албанији десио монстроузни скандал у који су укључени државни апарат и државне институције земље која тежи ЕУ, што је надреално.

Ериксен, који ће свој роман српској публици представити 8. и 9. марта у Београду и Новом Саду, каже да је његов роман фикција, али да је усаглашен са реалношћу и стварним личностима у канџама политичко-криминалне номенклатуре Косова.

Он је наводи да никада није имао пријатеља Филипа Депреа, али да је политички и криминални контекст књиге стваран.

„Мафија је киднаповала Србе и оне Албанце који су били у сукобу са режимом. Прочитао сам оргинални извјештај Савјета Европе, који је саставио швајцарски судија Дик Марти о отмицама на Косову и Метохији. Касније сам разговарао са српским тужиоцем за ратне злочине Владимиров Вукчевићем, а срео сам се и са члановима породица киднапованих и несталих“, рекао је Ериксен.

Он је додао да је имао доступне и друге изворе, тако да је контекст његовог романа „врло реалан“.

Ериксен је указао да је петнаест година путовао Србијом и БиХ и упознао бројне људе који су били жртве „лажних богова“ и нагласио да су јунаци његовог романа, такође, жртве – завјере ћутања.

 

 

Извор: Искра