Јубилеј споразума без помпе: „Мастрихт“ сада плаши
Четврт века Мастрихтског споразума прошло је ових дана дискретно, у тишини, без прославе и помпе. Житељи живописног холандског градића калдрмисаних улица, уклештеног на тромеђи с Белгијом и Немачком, могли су само са сетом да се присећају почетне еуфорије и гламура који су 1992. године обележили европску историју.
Када су се пре тачно 25 година окупили у Мастрихту, највиши представници тадашњих 12 земаља чланица поставили су основе монетарне и економске уније, слободе протока људи и капитала. Амбициозним пројектом кренуло се у суштинске промене у области тржишта рада и новца, па чак и заједничке одбране. Стварани су темељи данашње ЕУ, а у ваздуху су се осећали истинска проевропска атмосфера и ентузијазам.
Две и по деценије касније, ЕУ је доживела неколико нокаута и труди се да се одржи на ногама. Потресли су је, и још увек је добро дрмају, економска, монетска и мигрантска криза. Буџетска правила не функционишу, нема ни назнака од заједничке одбрамбене политике, док у многим земљама чланицама цветају национализам и евроскептицизам.
Европска разједињеност недавно је неславно резултирала „брегзитом“, с узнемиреним погледима ка Холандији, Француској и још неким земљама чланицама, уз оправдана страховања ко би могао да буде следећи. Уместо да уједини, евро је слабије учинио још слабијим, а јаче само јачим. Створио се страх од пољског водоинсталатера, румунског камионџије, немачког диктата, грчке несолвентности.
Управо је помпезно осмишљено мастрихтско институционализовање створило гломазну и недокучиву администрацију од које данас зазиру европске нације. Зато, ако би о било чему сада могло да се говори, то нису достигнућа, већ последице овог чина. Сва размишљања упослена су у преуређење Уније, на новим основама, које треба спровести да се не би распала.
Европска унија тренутно пролази кроз највећу кризу од свог постанка и нико од учесника мастрихтског скупа, па ни највећи песимисти око њих, нису, ни у најмрачнијим сновима, могли да предвиде оно што се данас дешава. Поучени овим искуством, нико се не више зато не усуђује да даље прориче европску будућност.
Потписници
Мастрихтски споразум, на девет језика, пре 25 година, потписали су Белгија, Велика Британија, Грчка, Данска, Ирска, Италија, Луксембург, Немачка, Португалија, Француска, Холандија и Шпанија.
*
Извор: ИН4С