Испоставило се да је ова Одлука суда без преседана – никада раније Суд није донео тако строге казне за коришћење „молотовљевих коктела“. „Молотовљеви коктели“ су омиљено оружје грчких анархиста, и већина осумњичених се пушта на слободу одмах након хапшења, а они који се процесуирају, ретко када добију затворску казну дужу од два или три месеца. „Ново братство“ манастира Есфигмен подржало је пресуду, наводећи да је донета на основу „здравог разума“.
Историја сукоба
Пре неколико година, суд по захтеву црквених власти Свете Горе наложио је најмање двадесеторици монаха да напусте манастир и да манастир уступе „новом братству“ формираном 2005. године. Монаси „старог братства“, који већ пола века нису у заједништву са Васељенском патријаршијом, одбили су да напусте манастир.
Сукоб између братства манастира Есфигмен и Цариградске патријаршије, под чијом јурисдикцијом је Света Гора, почео је 1965. године. Разлог за то је био сусрет између Васељенског патријарха Атинагоре и папе Павла VI, и даља сарадња са римокатолицима, коју су монаси Есфигмена сматрали издајом вере једног православног патријарха. Преосталих деветнаест светогорских манастира подржали су формирање и именовање „легалног“ братства Есфигмена, од стране власти Свете Горе, чиме су дотадашњи монаси „старог братства“ проглашени дисидентима и требали су да напусте манастир, како би се у њега уселило „легално братство“. Међутим, „бунтовни монаси“ су одбили да напусте манастир – један од најстаријих на Светој Гори. Изграђен је у V веку, у њему се чувају свете мошти многих светитеља а у библиотеци манастира има скоро 400 вредних рукописа и осам хиљада књига.
У јулу 2013. године, дошло је сукоба специјалних снага полиције Грчке и побуњених монаха. Монаси су пружили оштар отпор када су покушали да их иселе из манастира и спроведу у Кареју (главни је град и средиште Аутономне монашке државе Свете Горе). На полицију су тада бацали камење, молотовљеве коктеле, бакље.
Пресуда
На оптуженичкој клупи нашло се једанаест људи, укључујући осам монаха.Суд је утврдио да је игуман Методије тај који је распиривао насиље, монах Антипа се сматра кривим за подметање пожара, изазивање експлозија, складиштење и употребу експлозива и незакониту употребу оружја и осудио их је на по 20 година затвора. Одлука ступа на снагу одмах.
Осталих шест монаха, који се сматрају саучесницима, осуђени су на затворске казне, максимално – 10 година и четири месеца, и њихов случај ће бити поново испитан у жалбеном поступку.
Суд је ослободио тројицу који су, по њима, били присутни јер су помагали монасима у обезбеђивању основних животних потреба.
Игуман Методије и монах Антипа нису били присутни на суђењу, заступали си их адвокати. По овој пресуди монаси би требали бити одмах ухапшени и спроведени у затвор.
Очекује се да ће овакав развој ситуације изазвати нову реакцију, јер се још увек не зна да ли ће монаси желети да се предају или ће и даље остати опкољени у манастиру. Свакако ова ситуација је без преседана у историји постојања монашке републике -Свете Горе, и ако не постоји жеља осуђених монаха „бунтовног братства“ да се предају , није јасно како ће власти реаговати у складу са донешеном одлуком.
„Ново братство“
У међувремену,“ново братство“ манастира Есфигмен подржало је пресуду, наводећи да је донесена на основу „здравог разума“.
„Једна ствар је исповедање вере, а друга то што су употребом експлозива починили тежак злочин. Једно је духовно несагласје, а друго непоштовање закона Свете Горе и државе“, наводи се у саопштењу објављеном на сајту грчке агенције „Ромфеа“.
„Нова братство“, изјавило је у вези са оваквим развојем ситуације да је одлучило да још једном апелује на људе „који су одлучили да наставе са неоснованим запоседањем манастира.“
„Позивамо их поново у љубави, као и 2005. године, у доба када је наш први игуман био благословени отац Хризостом. Приђите нам са Духом Божјим. Братство и администрација манастира су спремни да прихвате сваког брата који долази са добрим намерама, и учиниће сваки напор да их врати (у службу). Све можемо решити мирно и без фанатизма, како би смо заједнички допринели окончању дуготрајне, узалудне и безнадежне окупације манастирских просторија „- наводи се у саопштењу.
Претходно, по информацијама грчког сајта „Ромфеа“, 6. априла прошле године, суд у Солуну осудио је 14 монаха из манастира Есфигмен на 6 месеци затвора због „незаконитог заузимања манастирских зграда”. Игуман манастира и осуђени монаси одбили су да се повинују одлуци суда и ако је била коначна и на њу није било право жалбе.
Али Син Човечији када дође, хоће ли наћи веру на земљи? (Лк 18,8).
Извор: Православље живот вечни