„Београд не може да тражи привилегије из Ахтисаријевог плана, а да не испуни његове обавезе, односно претходно не призна независност Косова.”

daniel-serverРазговори између Београда и Приштине дотичу се доста озбиљних питања, међутим мало је вероватно да ће дијалог довести до потребног споразума, тврди Данијел Сервер, експерт за Балкан и професор међународних студија на Универзитету Џонс Хопкинс.

Договор је, пре свега, немогућ због одсуства било каквих додирних тачака у полазним ставовима Приштине и Београда, каже Сервер. Приштина полази од чињенице да је прогласила независност коју признаје прилично велики број земаља у свету, укључујући 22 земље чланице Европске уније и водећу силу у свету, САД. А платформа за Косово коалиционе владе Србије и председника Томислава Николића, полази од тежње Београда да задржи суверенитет над Косовом и омогући систем у којем би косовски Срби имали одвојену управу.

“Идеја о асоцијацији општина на северу Косова предвиђена је у Ахтисаријевом плану, у којем су тачно наведене функције те асоцијације, од којих су неке административне. Међутим, српска страна тражи много више од тога. Она тражи успостављање српске полиције И српских судова, што је неоствариво. Нигде, па ни на Косову не могу да функционишу два одвојена правна система. Поред тога, Београд не може да тражи привилегије из Ахтисаријевог плана, а да не испуни његове обавезе, односно претходно не призна независност Косова.”

На питање о могућем припајању северног дела Косова Србији, наш саговорник је још једном подсетио да промену границе могу да врше искључиво суверене државе. Услов за такав договор и у овом случају је признање суверенитета Косова. Сервер наставља:

– Не постоји једнострана размена територија. Очигледно је да би предаја северног дела Косова Србији, изискивала уступање претежно албанског Прешева, Косову. Међутим, ја не знам никога у Београду ко би пристао на то. Дакле, само суверене земље могу да мењају своје границе, а други услов је фактичка размена територија. У случају да то постигну, две стране би још морале да објасне међународној заједници на који ће начин обезбедити да суседне Македонија и Босна и Херцеговина сачувају стабилност. Наведене околности отежавају преговарачку позицију српског премијера Дачића, тврди Сервер.

“Председник је премијеру предао ‘врућ кромпир’, односно мандат зарцтан у Платформи, који он једноставно не може да спроведе. Задатак је немогуће испунити јер се у Платформи поново истиче суверенитет Србије над Косовом. Дачић је вероватно веома забринут, јер се налази у процепу. Уколико са Приштином постигне споразум који би на било који начин означавао признавање независности Косова, наћи ће се у ситуацију која му не одговара. А не одговара му ни ситуација у којој није постигао никакав договор. Другим речима, у оба случаја је губитник.

Вести онлајн