ЂАК: Црна Гора је српска. НАСТАВНИК: Седи, један!
Рачићу, реци ми нешто о настанку Црне Горе? – Црна Гора је прва српска држава која се прије звала… – Стани, стани, стани, ђе то пише у књизи? – Ниђе, то сам у кући научио, то сви знају – Сједи, ево ти један
Раде Рачић (13), ученик седмог разреда у Подгорици, добио је јединицу из историје када је лекцију о настанку Црне Горе започео реченицом да је она српска држава.
– Управо тако се десило. Наиме, то ће бити први пут у историји овдашњег образовног система да ученик добије негативну оцену, а да запрво наставник није знао – прича за “Блиц” отац малог Радета Вељко Рачић.
Прича иде овако: “Рачићу, реци ми нешто о настанку Црне Горе?”.
– Црна Гора је прва српска држава која се прије звала…
Тада га је наставник прекинуо и повикао:
– Стани, стани, стани, ђе то пише у књизи?
Раде је тада одговорио наставнику.
– Не пише ниђе, наставниче, то сам у кући научио, то сви знају, на шта је наставник њему рекао:
– Сједи, ево ти један!”
Вељко Рачић додаје да ни он а ни супруга нису критковали Радета. Чак му је мама купила нове патике. Он саветује родитеље да чувају своју децу и да их васпитавају непоколебљиво у духу традиционалних вредности и темељних опредељања.
– Када је син донео јединицу, као припадници најугроженије етничке групе у Европи, што српска заједница у Црној Гори и јесте, осећали смо се тужно, али без икаквог осећаја мржње или осветољубивости. Црна Гора преживљава последњих година своје најтамније часове, и то се свакодневно и у бројним другим примерима потврђује – каже Вељко.
Иначе, како је мали Раде пренео, већина другара је устала и аплаудирала му, а наставник је био шокиран, резигниран и љут,…
– Раду је било криво, али каже да не одустаје од истините историјске чињенице да је Црна Гора српска држава. Дискриминација Срба у сваком смислу и погледу је нешто што више није никаква новост. Ово, наравно, није добро ни свеукупно за државу која пледира на некакве шире интеграције, а неправедно је и према трећини црногорских грађана. Но, по оној старој: ” Крст носити нама је суђено, страшне борбе са својим и туђином ” – закључује Рачић.
Извор: Блиц