АЛБАНЦИ МАСОВНО ГЛАСАЛИ ЗА ЗАЕВА, СЛЕДИ ЛИ ЦЕПАЊЕ МАКЕДОНИЈЕ?
СДСМ је Албанцима понудила званичну двојезичност, односно проглашење албанског језика за службеним на територији читаве Македоније, као и кантонизацију
Према прелиминарним резултатима ванредних парламентарних избора у Македонији, које је саопштила Државна изборна комисија, на основу 99,72 одсто пребројаних гласова владајућа странка ВМРО-ДПМНЕ Николе Груевског освојила је 452.709 гласова, односно 38,06 одсто, а опозициони СДСМ Зорана Заева 436.469, односно 36,69 процената.
На трећем месту је албанска партија ДУИ Алија Ахметија са 86,812 гласова, четврта је новоформирана партија Албанаца БЕСА са 57,927, а пета Демократска партија Албанаца са 31,017.
Званични модели скупштинског сазива још нису завршени, али саговорници Спутњика процењују да ће ВМРО-ДПМНЕ имати 41 посланика, а СДСМ 39.
На основу прелиминарних резултата, лидер ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски је пола сата иза поноћи прогласио победу своје партије и оценио да то није победа коалиције коју предводи, већ „победа Републике Македоније“, и најавио процес формирања владајуће коалиције и Владе.
Међутим, и лидер СДСМ-а Зоран Заев прогласио је током ноћи победу у обраћању хиљадама присталица испред зграде македонске владе – у том тренутку је очекивао да ће његова странка освојити мандат више од ВМРО–ДПМНЕ.
Водећа албанска партија ДУИ има 7,31 одсто односно 85.878 гласова, док је највеће изненађење ових ванредних избора новооснована странка Албанаца БЕСА, која је освојила 4,93 одсто подршке или 58.845 гласова бирача.
АЛБАНЦИ НА ПОТЕЗУ
Политички аналитичар из Скопља Миленко Неделковски каже у разговору за Радио Спутњик да је сада највеће питање с ким ће највећа албанска партија ДУИ, која је иначе изгубила осам мандата у односу на претходни сазив парламента, сада оформити коалицију.
„По партијским симулацијама, пошто државна изборна комисија своје још није објавила, делује као да ће владајући ВМРО од 120 посланика имати 41 место, а СДСМ 39, и то је, по мени, коначна ситуација. Ово је веома тесан резултат, овако нешто се није догодило за 25 година македонске независности, од распада СФР Југославије. Биће веома тешко саставити владу, то је сада више него јасно – разлог је то што састављање кабинета обично значи коалицију највеће македонске и највеће албанске партије. Међутим, сада је већина међу македонским партијама на самој граници, разлика је веома мала, и апсолутно није јасно с ким ће Албанци ући у коалицију. За већинску коалицију у парламенту потребан је 61 посланик“, каже Неделковски.
ДУИ НЕЗАДОВОЉАН, БЕСА ИЗНЕНАЂЕЊЕ
Лидер албанске Демократске уније за интеграције (ДУИ) Али Ахмети, упркос томе што је његова странка од албанских партија освојила највећи број гласова – 7,31 одсто – љутито је у ноћашњем обраћању новинарима и присталицама у Тетову констатовао да су Албанци на овим изборима изгубили мандате у корист македонских партија, и подсетио да је током кампање управо он апеловао на гласаче да не „расипају“ гласове на мање странке, већ да се „држе заједно“.
Највеће изненађење ванредних избора у Македонији је дефинитивно албанска партија БЕСА, за коју македонски медији наводе да је има блиске везе с Турском и са религијом, односно да ужива подршку турског председника Реџепа Тајипа Ердогана.
БИЋЕ ТЕШКО ФОРМИРАТИ ВЛАДУ
БЕСА је према прелиминарним резултатима по броју гласова одмах иза странке ДУИ са нешто мање од пет одсто подршке, али је досадашња другопозиционирана ДПА Мендуха Тачија дефинитивно највећи губитник избора, каже Миленко Неделковски за радио Спутњик.
„У Собрању је обично било неколико македонских партија, а сада се све свело на две – ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. У међувремену, албанска ДПА, некада друга по снази, дошла је до нивоа од само два посланика! ДУИ их има 10, али БЕСА се фактички сада појавила као други фактор у држави. Албанци су изгубили чак осам посланика у Собрању, имаће их 20 уместо 28 у укупном збиру, а сви ти гласови односно посланички мандати прелили су се у редове опозиционог СДСМ-а. Та партија је, наиме, Албанцима понудила званичну двојезичност, односно проглашење албанског језика за службеним на територији читаве Македоније, као и кантонизацију.
То је на неки начин цепање, односно распад државе. СДСМ сада има скоро сто хиљада гласова више него што је могао да скупи само у македонском блоку, а сви ти гласови су углавном албански гласови. Дошли су од људи који гласају за њих и који живе овде, али су ту и гласови људи који у ствари живе на Косову, а имају македонска документа. Први пут у историји се догађа да албанске гласове у овој мери добија једна македонска партија, и то додатно компликује ствари – на пример, уколико победничка партија са овако малом маргином буде желела да направи владајућу коалицију“, каже Неделковски за Спутњик.
Иначе, аналитичари у Скопљу окупљање Албанаца око исламистичке партије БЕСА на овим изборима оцењују као директну последицу изостанка прогреса Македоније на путу ка чланству у Европској унији и НАТО пакту.
Извор Спутњик