Папа Фрања добио позив Александра Вучића да дође у прву званичну посету Србији
БЕОГРАД – Поглавар римокатоличке цркве папа Фрања требало би да посети Београд и Приштину у наредних годину дана, тврде за Данас незванично представници западних дипломатских извора.
У Влади Србије нису желели да коментаришу сазнања Данаса.
Приштински лист Коха диторе објавио је у уторак да је председник Косова Хашим Тачи, после пријема код папе, рекао да га је папа Фрања обавестио да „намерава да посети Косово и призна реалност на Балкану“.
(Фонет-Данас)
Папа Фрања жели да посети Србију, а Ватикан и Београд ће одредити моменат када ће се то догодити, каже апостолски нунције у Србији надбискуп Лучано Суријани.
Питање посете папе Фрање Србији поново је отворено након што је председник Косова Хашим Тачи, а после пријема код поглавара римокатоличке цркве, рекао да га је папа обавестио да „намерава да посети Косово и призна реалност на Балкану“.
Ватикан не признаје независност Косова.
Апостолски нунције у Београду за Танјуг каже да „нема коментар“ на ту Тачијеву изјаву, а у одговору на друга Тањугова питања, везана за односе Свете столице и Србије, каже да је председник Србије позвао папу Фрању да посети Београд и да би папа желео да дође.
„Дакле, постоји позив и воља папе да дође, тако да ће српске власти и Света столица одредити погодан моменат за то“, навео је представник Ватикана у Београду.
Суријано је додао да о папиној посети Србији није разговарао са представницима Српске православне цркве.
Медији наводе да би папа Фрања требало да посети Београд и Приштину у наредних 12 месеци.
Папа је, према писању Данаса, добио позив премијера Александра Вучића да дође у прву званичну посету Београду и вољан је да то учини, а, како тврди тај лист, ни СПЦ се не противи том позиву.
Кад је реч о Тачијевој изјави, Политика подсећа да то није први случај да званичници Приштине траже од Ватикана да преиначи свој став према непризнавању Косова, па и да најављују да ће до тога доћи, те наводе да треба сумњати да ће такав иступ довести до било какве суштинске промене у односу на став Ватикана.
Извор: НСПМ