ЗА Фредерика Вилијама Енгдала (71), једног од водећих светских геополитичких аналитичара, дилеме нема: пуч против турског председника Реџепа Тајипа Ердогана био је стваран и уз подршку Вашингтона.

– Пуч и није био изненађење, а пропао је јер је руска обавештајна служба, која прати и надгледа турске војне комуникације из Сирије, „покупила“ извештај о покушају свргавања и убиства Ердогана – каже у ексклузивном разговору за „Новости“ Енгдал, америчко-немачки независни аутор, новинар и истраживач геостратешких питања.

* Да ли ће после ових догађаја Ердоган и Путин остати на истој страни и како би на то могла да утиче чињеница да је Турска чланица НАТО?

– Хајде да видимо најпре како ће тећи даљи преговори о гасоводу „Гаспром“ и другим питањима, посебно како ће се одвијати ситуација у Сирији. Русија је затражила од Ердогана да заустави пружање подршке терористима у Сирији. У овом тренутку Вашингтон је у дилеми јер им је Турска хитно потребна као НАТО-база за Сирију, али и шире. Ердоган је на тачки са које нема повратка. Да ли ће се осмелити да изведе Турску из НАТО, видећемо врло брзо. Велики су улози за све „играче“ сада – за Русију, за Асада, за Ердогана и за САД.

* Како би се догађаји и последице пуча у Турској могли одразити на Европску унију, поготово после недавног „брегзита“?

– Убеђен сам да ћемо бити очевици распада ЕУ као политичке творевине. Уследиће ослобађање држава из тог савеза за који је пројекат постојао још 1950. године у САД с циљем да се помоћу њега контролише Европа. Данас је ЕУ попут чудовишта у име којег безимене бирократе одлучују о свим аспектима наших живота, из минута у минут. Шарл де Гол је имао далеко бољи концепт – да националне државе сарађују, преговарају о заједничким питањима, али остају суверене у сваком аспекту. Италија је зрео кандидат за излазак из ЕУ, као и Мађарска, а ускоро можда и Француска ако Ле Пен добије већу подршку. Тада ће се све разоткрити врло брзо. Реакција против Брисела је тек почела. Валута евро је потпуни промашај. Уништава се економија у Европи у име неколицине великих међународних банака, од којих су неке на Волстриту. На грађанима Европе је да одлуче шта ће бити њихова будућност.

* ТЕРОРИЗАМ

Европа гори у пожару тероризма. Колики век предвиђате ИСИС-у?

– Њихов век зависи од извора који их финансирају и обучавају. До сада су то били Катар, Саудијска Арабија и донедавно Турска. Ако новац пресуши, мислим да ће пресушити и фанатизам.

* Какав расплет у светлу свих тих догађаја чека Балкан?

– Па, видели смо шта ЕУ И НАТО имају да понуде Балкану, а то није ни нарочито добро, ни лепо.

* Да ли Србија има снаге да остане лидер у региону?

– Лидерство зависи од саме Србије, од тога с чиме ће се она руководити и шта ће другима да понуди. Ако Србија буде следила своју судбину према Истоку, може заиста да игра водећу улогу у региону. После 1999. више пута сам посетио Хрватску и имао сам прилику да се уверим како је њихово приступање ЕУ уништило хрватску економију. Сада су – о ироније – чланови НАТО, и то након што су НАТО и САД током 90-их распарчали Југославију ратом.

* Шта би било најблаготворније за Србију?

– Моја жеља би била да Србија, која је издржала невероватне потешкоће кроз историју, пронађе стратегију за напредак изван НАТО. Био сам у Србији и могу да кажем да сте дивни људи са изузетном историјом.

НА ИСТОК, МЛАДИ ЧОВЕЧЕ!

* Већ неколико година указујете у својим књигама и на трибинама да је свет на прекретници…

– Америчка доминација у политичком, културном и економском смислу се распада. Није трајала дуже од седам деценија. На хоризонту је оно што ја волим да зовем евроазијски век. Кина, Русија, можда Иран, на неки начин сада можда и Турска – ангажоване су у највећим инфраструктурним пројектима човечанства. Брзе железничке везе расту широм централне Азије, стварајући нова тржишта тамо где никада пре нису постојала, развијајући огромне златне ресурсе и дајући својим валутама солидну подршку. Какав је наш избор? Ако мене питате, парафразираћу Хораса Грилија: иди на Исток, млади човече!


Извор: Вечерње новости