Последњи у низу атака на овај недовршени храм је потрага за наводном масовном гробницом. Да ће ускоро почети прекопавање терена тик уз зидове цркве потврдио је Пренк Ђетај, председник косовске комисије за нестале.

– Судски налог за претрагу терена је набављен. Провера ове локације почеће у најкраћем могућем року – рекао је Ђетај за КиМ радио из Чаглавице, уз напомену да ће „ископавање бити обављено у присусту представника Комисије за нестала лица Србије“.

Представници Срба са Космета и Удружења несталих и киднапованих лица сумњају у наводе о постојању масовне гробнице надомак ове светиње и истичу да је у питању још један плански напад косовских власти на овај православни храм.

– Иза навода о постојању масовне гробнице надомак цркве налази се смишљена тактика Албанаца да је сруше – каже Милорад Трифуновић из Удружења несталих и киднапованих лица са КиМ. – Треба очекивати да ће волшебно утврдити постојање некаквих костију и у темељима, што ће искористити као повод за рушење. Недопустиво је дирати темеље храма који су постављени још 1990. године, због чега је немогуће да се у њима налазе било чије кости.

Он сматра да су наводи о постојању масовне гробнице Албанаца потпуно неутемељени. Политички представици Срба неповерљиви су према наводима председника Комисије за нестала лица и подсећају на многобројне нападе на ову недовршену светињу која се налази у оквиру комплекса приштинског Универзитета.

– Незавршену цркву прво су претворили у јавни тоалет, а касније су се у њу уселили бескућници. Албански младићи су се пентрали по зидовим храма наводно тренирајући алпинизам, а у њему је једна албанска певачица снимила спот певајући полунага у црквеном олтару – подсећају на бројна недолична понашања Албанаца око овог храма представници Срба у косовским институцијама.

ХРАМ ИМА СВЕ ДОЗВОЛЕ

НЕДОВРШЕНА црква, поред грађана и косовских политичара, на удару је и академских кругова у Приштини, пре свега представника приштинског Универзитета. Они тврде да је храм саграђен нелегално и на узурпираном земљишту. Епархија рашко-призренска оспорава ове наводе и устиче да је црква саграђена уз све неопхдоне дозволе, а да плац припада Цркви Светог Николе, која је данас једини живи православни храм у Приштини.


Извор: Вечерње новости