СТРАТЕГИЈА ЗАПАДА ЗА РУСИЈУ: Покрени рат, али немој да га објавиш, и чекај да Москва прва погреши
Према руским изворима, закључак руских генерала и штаба у Кремљу је да Вашингтон данас прати Рузвелтову тактику, а да њу фаворизује и Хилари Клинтон, пише амерички новинар Џон Хелмер.
Председник САД Френклин Рузвелт и британски премијер Винстон Черчил су се у августу 1941. састали да би разговарали о политици према Немачкој и Јапану. Черчил је касније причао да је Рузвелт шапнуо:“Ја ћу покренути рат, али га нећу прогласити.“Тако и данас имамо рат против Русије у Украјини, и на сиријско-турском фронту, слање оружаних сигнала у Црном и Балтичком мору, и свеопшти рат против руског капитала. За Запад, нема објаве рата, а за Русију, нема повратка.https://twitter.com/mfa_russia/status/741263704889643008
На самиту у Санкт-Петербургу прошле седмице Путин је нагласио да ће бити неизбежних последица уколико се настави политика једностраних акција и самовољних корака у међународној арени. Говорећи о последицама, Путин мисли на необјављени рат Запада против Русије, који треба да предухитри њену одбрану. „Ако наставимо да поступамо по овој логици и ако напетост ескалалира, једног дана ће доћи до хладног рата“.
Али Путин не мисли само на Хладни рат: „Не знам докле би могло да доведе распоређивање ракетне одбране САД у Европи, али сигурно знам да ћемо морати да одговоримо“, рекао је Путин.
St.Petersburg International Economic Forum Plenary Session's Broadcast:https://t.co/fByptKRgBM pic.twitter.com/r7LzBCAln6
— MFA Russia (@mfa_russia) June 17, 2016
Да би се разумела ова стратегија, треба прочитати књигу објављену 2013. године, под насловом „Изазови велике стратегије – велике силе између светских ратова“, у коме су девет америчких академика и један јапански представили резултате својих истраживања. Та књига није проруска, и по њима је Стаљин био параноик пун заблуда. Аутори наводе да је руска и немачка политика у међуратном периоду била идеолошка, а да њихово истраживање није показало да су су Американци, Енглези, Немци и Јапанци били бескомпромисни, приморани да нешто ураде против своје воље, помирљиви или у заблуди. Књига доказује да су били разумни и свесно прорачунати. Свака сила је радила оно за шта је мислила да је њеном најбољем интересу.
The Challenge of Grand Strategy: The Great Powers and the Broken Balance between http://t.co/tm6Xg0aU4H pic.twitter.com/SEzHeOgLme
— extremely shocking p (@recasensservio) September 7, 2015
Аутори наводе да докази показују да је Рузвелт планирао економске санкције против Јапана, најпре против трговине стратешким минералима, затим против јапанског оф-шор новца и капитала, и на крају против продаје нафте, у циљу изазивања рата у Пацифику. Забележено је шта је Рузвелт говорио свом секретару рата у октобру 1941. седам недеља пре напада на Перл Харбоур: „Суочавамо се са деликатним питање дипломатских препрека да се уради нешто како би били сигурни да је Јапан стављен у заблуду и да ће први отворено направити погрешан и лош потез“.
Према руским изворима, закључак руских генерала и штаба у Кремљу је да Вашингтон данас прати Рузвелтову тактику, а да њу фаворизује и Хилари Клинтон. Путин је у вези тога, када је говорио о Доналду Трампу и Хилари, навео да је са Билом Клинтоном у време када су сарађивали имао веома добар однос.“А што се тиче госпође Хилари, можда она има свој поглед на развој руско-америчких односа.“
Циљ Међународног економског форума (СПИЕФ) одржаног у Санкт-петерсбургу прошле недеље био је да упозори Европљане да не прецењују своје или америчке способности у борби против Русије; нити да потцењују руске способности и намере да се узврати. Ове године је на форуму потписано рекордних 332 спооразума у вредности од 15 милијарди долара, а у Петербургу се окупило рекордних 12.000 учесника из 130 земаља.
LIVE: #Putin talks to world news agencies at St. Petersburg Economic Forum https://t.co/aJYmmal80p #SPIEF pic.twitter.com/F9dHcbwPle
— RT (@RT_com) June 17, 2016
На састанку са шефовима страних корпорација, Путин је рекао да је Русија у предности јер зна меру способности својих непријатеља, док Европа и САД не разумеју руске намере. Путин је признао да Американци имају снаге, посебно у економском рату, али цену плаћа Европа који не може да поднесе губитке као што може Русија, и нема војне способности као Русија.
Неки европски привредници у Петрограду су са скепсом, а неки чак са презиром говорили о могућностима руских привредника да издрже рат. Према једном међународном банкару из Лондона, „знамо да највећи руски олигарси више воле живот на Западу него у Русији. Рат их од узора претвара у парије. Али, политички они су импотентни. У Москви не постоји лоби за мир у корист САД“.
#ATV30 w/ @gilliankemmerer: #Russia sells #Eurobonds to finance budget with mixed results pic.twitter.com/qAy1ZoUwee
— Asset TV U.S. (@AssetTVUS) May 25, 2016
Овај банкар је додао да они не верују ни да су лидери руских државних банака и корпорација које контролише држава способнији за економски рат од олигарха и као доказ наводе неуспех руског Министарства финансија и државних банака у покушају издавања еврообвезница у последњој недељи маја, чију је куповину спречила америчка влада. Први покушај издавања обвезница је пропао у фебруару, а други није успео да постигне циљ продаје 3 милијарде долара, јер су две организације које се баве трговином обвезница Euroclear и Clearstream, саботирале продају јер нису на време доставиле своје гаранције. Продато је око 1,75 милијарди, а зато је већина страних инвеститора, који су хтели да купе руске обвезнице одустала.
Euroclear је иначе у власништву Ј.П. Морган, док је Clearstream у власништву Deutche Borse, коју води американац Џефри Теслер.
Russia sold #Eurobonds on 1.75 billion dollars for the ten-year period with a yield of 4.75%https://t.co/8MMORg9jMh#StockWorld
— StockWorld.ua (EN) (@Stockworldua_En) May 25, 2016
Извор додаје: „Било је озбиљне неодговорности у Министарству финансија Русије и ВТБ у Москви. Требали су да провере и добију трговинске гаранције унапред. Ништа не може јасније да илуструје како САД воде свој рат, и како Руси, на цивилној страни, нису у стању да узврате. Руси кажу да се придржавају правила на тржишту. Они користе речи, и изгледа да не разумеју да САД против њих воде добро координисан специјални рат.“
(johnhelmer.net – приредио М. Ђорђевић)