Ставропољски козачки ансамбл песама и игара «Слободна степа» (видео)
Концерт ставропољких козака
Сава Центар, 14. јула 2016. од 20:30
Град Ставропољ, Русија
Ставропољ је козачки крај. Овде су се сплеле вековне фолклорне традиције козака са југа Русије – Дона, Терека, Кубања и потомака Запорошких козака – Црномораца. Снажна душевна лирика козачког фолклора је окосница народног уметничког стваралаштва Ставропољског краја.
Ансамбл је основан 1. априла 2005. године.
На репертоару Ансамбла су вокално-кореографске композиције, ратне, веселе песме за игру и многе друге. Ту су и игре које осликавају културу становника Терека, Кубања, Дона и Запорожја кроз прошлост и садашњост. Стваралаштво Ансамбла представља хармоничан спој жанрова – хорског певања, народне игре и музике. Готово сваку песму прате некакви сценски елементи, представе, најчешће је то игра. Са друге стране, козачку игру често прати хорско певање. Гледалац се понекад може збунити – ко су овде певачи, а ко играчи?
Директор и уметнички руководилац ансамбла је Заслужни културни посленик Републике Ингушетије, Почасни уметник Ставропољског краја, ветеран рада Ставропољског краја Василиј Берченко. Руководилац хора Ансамбла је Светлана Данилова, руководилац оркестра је вишеструко награђивани уметник на државним такмичењима Дмитриј Михајлов, фолклорни кореограф је Људмила Берченко, а главни кореограф Ансамбла је Заслужни културни посленик Републике Ингушетије, Почасни уметник Ставропољског краја, ветеран рада Ставропољског краја Виктор Агејев.
Ансамбл је освојио многобројне награде и признања на домаћим и међународним фестивалима и такмичењима.
Ансамблу су аплаудирали морнари са атомских стратешких подводних крстарица у градовима Мурманске области, житељи града Астрахана, Краснодарског краја и Ростовске области, Санкт-Петербурга и града Грозни у Републици Чеченији.
Ансамбл је награђен на Фестивалу руске културе у Фурланији (Италија 2007), на Међурегионалном фестивалу «Свет у шаренилу култура» в граду Грозни у Чеченији (2008). У јесен 2007. године Ансамбл је имао веома успешну турнеју по северу Италије. У лето 2009. и 2010. године Ансамбл је својим сјајним наступима представио културу родног града, краја и Русије на Међународном фестивалу «Игре из свих крајева света» у Португалу. У јесен 2010. године Ансамбл је освојио награду на Первом фестивалу „Кавкаске игре“. В августу 2011. године Ансамбл је учествовао на фестивалу «Козачко братство» у Вороњешкој области. У мају 2012. године Ансамбл је ишао у Грчку у оквиру званичне делегације Московске трговинско-привредне коморе. У октобру 2012. године Ансамбл је освојио награду на Другом међународном фестивалу «Москва – козачка станица[1]».
У лето 2013. Ансамбл је поново учествовао на међународном фестивалу «Игре из целог света» у Португалу. У лето 2014. године Ансамбл је представљао Русију на културном форуму у Италији. У септембру 2014. године представљао је Ставропољски крај на Петом фестивалу културе и спорта «Кавкаске игре» у Грозном. У пролеће 2015. године представљао је културу Ставропољског краја на фестивалу «Шолоховско пролеће». У лето 2015. године Фолклорни савез Италије поново је позвао Ансамбл у Италију. У јулу 2016. године Ансамбл ће поново учествовати, сада већ традиционално, на Међународном фестивалу у Португалу «Игре из целог света».
[1] станица – козачко насеље