Дачић изневерио Русе?

Dacic-KonuzinМосква, Рим Београд – Српски премијер Ивица Дачић је несумњиво био миљеник руских власти када је у јулу 2012. формирао Владу, али ситуација се у међувремену изменила, пре свега због његове спремности на уступке у преговарачком процесу с косовским премијером Хашимом Тачијем, оцењују за Данас стручњаци за односе Београда и Москве.

Према њиховом мишљењу, јасно је да је Русија очекивала од Дачића да заузме чврст став у бриселским разговорима, „а не да се понаша по мери Запада“.

Александра Годфроа, дописница ТВ Б92 из Москве, каже за Данас да руски званичници и медији тренутно јавно не коментаришу потезе председника Владе Србије, па је тешко прецизно оценити какав је његов рејтинг у тој држави.

– Руски медији не помињу ни Дачића ни Владу Србије. Последње помињање, и то само у извештајима новинских агенција, било је прошлог месеца, када је објављена вест о потписивању руског кредита за модернизацију српских железница – наводи Годфроа.

Лука Занони, главни и одговорни уредник италијанског портала Опсерваторијум Балкана и Кавказа, оцењује за Данас да је на почетку премијерског мандата „Дачић био алергичан на изјаве званичника из ЕУ“, што више није случај.

– Данас се стиче утисак да је српски премијер наклоњенији Западу него пре формирања актуелне владе, ваљда зато што му је циљ да Србија добије датум почетка преговора са ЕУ. Што се тиче Русије, она је потребна Србији због инвестиција, али полако увиђамо да није усамљена у том домену, јер се сада као инвеститори појављују и Арапи и повећава се улога Азербејџана – сматра Занони.

Према мишљењу овог саговорника Данаса, Русија може да има корист од европске перспективе Србије, јер тако и она „ставља ногу у ЕУ“.

Сешка Станојловић, спољнополитичка новинарка из Београда, оцењује за Данас да понашање српског премијера „изазива одређени степен неповерења у Москви, иако то, за сада, није јавно испољено на руској политичкој сцени“.

– Познато је да су СПС и њен лидер Дачић увек били у блиским односима с Русијом, а влада чији је премијер с благонаклоношћу је дочекана у тој држави. Међутим, настојања премијера да реши отворена питања с Косовом, углавном обазирући се на жеље Запада, нису по вољи Москви. Мада оно што Дачић ради делује као велики отклон од Русије, не треба искључити ни могућност да су његови потези у координацији с Русима – указује Станојловићева.

Драгомир Анђелковић, историчар и аналитичар, каже за Данас да Дачићева спремност да убрза преговарачки процес с Приштином Русија тумачи као попуштање Србије захтевима западних сила.

– Москва је од српског премијера очекивала знатно чвршћу политику, али његова спремност на уступке у дијалогу с Тачијем доводи Русе у нелагодан положај, будући да попустљивост није у складу с њиховим опредељењем да се блокира независност Косова. Убрзавање бриселског процеса и Дачићеве изјаве, као што је она о могућности да Косово добије столицу у УН, свакако изазивају негативна осећања код руских званичника – сматра Анђелковић.

Према његовом мишљењу, упркос таквом размимоилажењу у политичким ставовима, економска сарадња с Русијом није доведена у питање, односно „нема клипова у точковима“.

– Русима је тренутно приоритет завршетак Јужног тока, због чега ће привредне везе са Србијом бити очуване, али значајно је рећи и да економска сарадња две државе није интензивирана у протеклих седам месеци – коментарише Анђелковић.

„Изненађење за Кремљ“

Лондонски Економист недавно је оценио да понашање Ивица Дачића представља изненађење за свет, укључујући руске лидере, „који су ликовали када је он постао премијер“. „Дачић, некадашњи портпарол Слободана Милошевића, српског ратног вође, понаша се помиритељски, што је неочекивано и што изазива гнев националиста и Српске православне цркве. Дачић, заправо, прилично храбро говори Србима да је Косово изгубљено и да је потребно постићи договор који осигурава најбољу могућу будућност за косовске Србе“, објавио је Економист.

ДАНАС