Београдски форум за свет равноправних: Не одустати од Космета и Републике Српске зарад ЕУ

Председник Београдског форума за свет равноправних Живадин Јовановић, Фото: Лична архива/Вести

Председник Београдског форума за свет равноправних Живадин Јовановић, Фото: Лична архива/Вести

Дејтонски споразум и Резолуција Савета безбедности УН 1244 о Косову и Метохији су интегрални део међународног права, трајног карактера, па притисци и манипулације страних фактора да се изврши њихова ревизија, или да Србија одустане од тих споразума зарад обећања бржег кретања ка чланству у ЕУ воде дестабилизацији у региону и нису прихватљиви, истакнуто је на редовној годишњој Скупштини Београдског форума за свет равноправних. Учесници су се сагласили да је неопходно поштовање система међународног права заснованог на Повељи УН.

У извештају за Скупштину и у излагањима је истакнуто да Србија мора одлучније да се постави у односу на прогон Срба са КиМ и обесправљеност делова српског народа у бившим југословенским републикама, посебно у Хрватској и Црној Гори. Реафирмисана је иницијатива Форума за оснивање Савета Срба у региону, који би се бавио њиховим заједничким проблемима, остваривањем људских и грађанских права, а у складу са међународним стандардима.

Једна од тема је била и међународни тероризам као дуготрајна и глобална опасност, па се чуло и да се не може искоренити само војним и репресивним средствима, већ координираном глобалном стратегијом, под окриљем Савета безбедности УН. На скупштини је оцењено да је проблем избеглица и масовне економске миграције, резултат дуготрајне политике експлоатације и глобалног интервенционизма према земљама у развоју која је довела до огромног социјално-економског јаза између богатих и сиромашних делова света.

– Суштински говорећи, егоизам, незајажљивост и расизам богатих довео је и до раста свих врста екстремизма, тероризма и масовних миграција становништва – оцењено је на Скупштини Београдског форума и истакнуто да је илузија да се избегличка и емигрантска криза која се претвара се у трајни процес може решити подизањем зидова, војском и полицијом на границама, одређивањем квота, поделом на пожељне и непожељне, изградњом мамутских сабирних центара и позивањем на одредбе о реадмисији и слично.

Балкан емигрантски сабирни центар?

– Понашање појединих европских земља указује да као да би желеле да Балкан постане нова Крајина из доба Аустроугарске, брана или сабиралиште емиграната да би оне и даље могле да уживају благодети акумулираног богатства! На њихову жалост, то данас није могуће! Неопходне су дугорочне, корените промене у глобалним прилазима најбогатијих и најодговорнијих, као што су  напуштање политике војног експанзионизма и глобалног интервенционизма, политике насилног обарања легално изабраних влада земља са независном политиком – оцењено је на Форуму.

Извор: Фејсбукрепортер