КОСОВО СУСПЕНДОВАЛО СПОРАЗУМ СА СРБИЈОМ О ЗСО

Уставни суд Косова је привремено суспендовао споразум са Србијом о Заједници српских општина, јављају приштински медији.
Уставни Суд Косова одлучио је данас да привремено суспендује спровођење споразума између „Косова и Србије“ о Заједници српских општина. Ова одлука уследила је само дан након што је Генерална конференција УНЕСKО-а одлучила већином гласова у Паризу да Косово не прими у чланство те специјализоване агенције УН. Од дана подношења, Уставни суд је имао рок 60 дана да донесе одлуку. Јахјага је захтев упутила 30. октобра.

На данашњој седници, „Уставни суд Републике Косово је једногласном одлуком одобрио привремену меру у случају захтева поднетим од стране председнице Републике Косово а у вези са оценом сагласности ‘Асоцијације/Заједнице општина са српском већином на Косову,“ наводи се у вечерашњем саопшењу Уставног суда Косова и додаје:

„Уставни суд је донео и објавио одлуку о привременој мери којом се обуставља спровођење даљих правних радњи на основу ових ‘општих принципа/главних елемената’ Асоцијације/Заједнице општина са српском већином на Косову, који чекају на разматрање сагласности ових начела са Уставом од стране Уставног суда.“

„Председница“ Косова Атифете Јахјага послала је крајем октобра садржај споразума о Заједници српских општина Уставном суду, како би суд донео одлуку о уставности споразума, а након снажног протеста косовске опозиције предвођене покретом „Самоопредељење“, блокаде рада косовског парламента и употребе насиља – уз коришћење сузавца неколико пута у самој скупштинској сали, као и на улицама. Опозиција се пре свега противи формирању Заједнице српских општина, упркос бриселском споразуму од 25. августа.

Још увек нема реакција на ову одлуку. У интервјуу који је Специјални представник Европске уније на Косову и шеф Канцеларије ЕУ у Приштини Самуел Жбогар дао за приштинске медије стоји да ће, уколико Уставни суд одбаци Споразум о ЗСО као неуставан, „као и увек, у принципу, ЕУ поштовати одлуку Уставног суда о овом питању.“

„И раније сам рекао да је пре свега питање шта подразумевају те суспензије. Данас смо добили одговор на то.“, каже Љубомир Марић, координатор за ЗСО, за БКТВНеwс:

“ „Председница“ је тражила две одлуке суда: једно је оцена уставности споразума о принципима за успостављање Заједнице српских општина, а друга изрицање привремене мере о суспензији и активности свих правних радњи које произилазе из овог споразума. Симптатично је да оваква одлука долази дан након непримања Косова у Унеско. То дође као казна српском народу. Као последица неиспуњавања неких политичких поена које је неко очекивао. Рецимо да су могли да буду бар толико уљудни да сачекају неколико дана па да онда донесу ову одлуку или да је донесу пре заседања Генералне скупштине УНЕСКО-а.“

Како каже, привремена мера је врло јасна – формално ниједна институција на Косову не може да ради нити службено лице може да учествује у изради Статута или било каквој другој радњи.

„С друге стране, ово је врло негативна порука српском народу на КиМ али и Београду, за све што чини на нормализацији односа“, каже Марић.

ЗСО био услов Косову за ратификацију ССП-а поставља се питање шта ће се сад десити са тин Споразумом.

„Тачке 3 и 5 споразума јасно говоре да спроведу у дело све споразуме потписане у Бриселу. Самим тим је и порука Међународне заједнице и формално и правно јасна, да све што је у Бриселу договорено мора и да се спроведе. За сад суспензија ЗСО не може да ремети ССП јер је Уставни суд донео привремену меру о суспензији, али уколико та мера постане трајна сигурно ће имати неке последице. Поставља се питање како ће суд да одговори.“

Дачић: Сваки даљи дијалог са Приштином у Бриселу губи смисао!

Први потпредседник владе и министар спољних послова ивица Дачић изјавио је вечерас да одлука косовског Уставног суда да суспендује споразум о формирању Заједнице српских општина представља ударац дијалогу у Бриселу и претњу регионалној стабилности.

„Одлука косовског Уставног суда да суспендује споразум о формирању Заједнице српских општина је незабележен случај изигравања договора постигнутих у присуству ЕУ у Бриселу и велика претња регионалној стабилности. Суштина Бриселског споразума јесте формирање ЗСО и овај потез Приштине представља велики ударац на дијалог у Бриселу, који губи смисао“, указао је Дачић, саопштило је Министарство унутрашњих послова.

Према Дачићевим речима, Приштина се руга међународној заједници и Европској унији, јер уопште не постоји могућност да неко суспендује Бриселски споразум.

„На потезу су ЕУ и САД, јер да је Србија суспендовала неки споразум, већ би се огласили са најоштријим осудама“, истакао је Дачић.

Косовски Уставни суд данас је суспендовао споразум о формирању Заједнице српских општина ЗСО, објављено је на сајту тог суда.

Милован Дрецун: Неприхватљива опструкција договора

Милован  Дрецун, председник скупштинског одбора за КиМ, сматра да је у питању одлука косовског политичког врха, а не суда.

Овде се ради о свесној намери, односно договору политичког врха. Врши се опструкција договора о ЗСО. Мислим да ће се то наставити, што је неприхватљиво јер би то могло да доведе до застоја нормализације односа, може да их угрози и обесмисли. У игри је супротстављање Бриселском споразуму. Нема оправдања зашто Приштина одуговлачи са формирањем ЗСО“, каже Дрецун.

Ивановић: Скретање пажње са пораза у УНСЕСЦО-у

Лидер Грађанске иницијативе СДП Оливер Ивановић изјавио је вечерас да је одлука Уставног суда Косова о суспензији Бриселслког споразума очекивана и да је то показатељ да су у Приштини тешко поднели неуспех „Операције Унеско“.

Ивановић је у изјави Тањугу навео да је неуспех да се Косово учлани у Унеско тешко погодио ионако крхке структуре и институције у Приштини, па је ублажавање ситуације замишљено одуговлачењем имплементације Бриселског споразума, односно дела споразума који се односи на Заједницу српских општина.

„Бриселски споразум је законска обавеза и део је Споразума о стабилизацији и придруживању који је званична Приштина ратификовала са Европском унијом. Незамислиово је да одлука Уставног суда буде негативна по питању Бриселског споразума па и саме ЗСО, јер би то изазвало оштру реакцију ЕУ и САД, што Албанци себи неће дозволити“, рекао је Ивановић.

Он је нагласио да ће одлука Уставног суда Косова, а на иницијативу косовске „председнице“ Атифете Јахјага, о суспензији Бриселског споразума за кратко умирити опозицију и релаксирати ситуацију у Приштини, али да коначна одлука Уставног суда Косова мора бити донета до средине децембра.

Косовски уставни суд данас је суспендовао споразум о формирању ЗСО, објављено је на сајту тог суда.

Вулин: Приштина верује да је кршење договора дозвољено

Министар за рад, запошљавање, борачка и сацијална питања Александар Вулин рекао је поводом одлуке косовског Уставног суда да суспендује споразум о формирању Заједнице српских општина да ће то бити тест за ЕУ, као и да Приштина своје поразе увек лечи нападима на Србе и уверењем да им је свако кршење договора дозвољено.

„Приштина се нада да ће земље које су признале независност КиМ вршити притисак на Србију да одустане од најбитнијих делова Бриселског споразума како би олаксала позицију владе Исе Мустафе“, рекао је Вулин.

„Жалосно је, али истинито да се међу политичарима у Приштини под добром политицком позицијом за Албанце рачуна само она која је на штету Срба“, рекао је Вулин и додао да ће се Приштина пред Западом „приказивати као жртва политике Бриселског договора и тразити да буде помогнута тако сто ће јој се опраштати кршење или неизвршавање постигнутих договора“.

„За Србе, ЗСО је највазнији део споразума и ту промене нису могуће. Ово је тест за ЕУ као покровитеља разговора Београда и Приштине. Ако Приштину не обавезује договор постигнут под покровитељством ЕУ, поставља се питање каква је онда снага ЕУ и међународне заједнице на КиМ уопште. Од одговора на ово питање зависи будућност Бриселског дијалога“, рекао је министар Вулин.

Извор: БКТВ news