Извршни савет Унеска предложио пријем Косова
Извршни савет Унеска већином гласова предложио је да Косово буде пријемљено у ту организацију.За предлог је гласало 27 чланова тог тела, против је било 14, колико је било и уздржаних.
ПАРИЗ – Извршни савет Унеско већином гласова предложио је да Косово буде пријемљено у ту организацију.
За предлог је гласало 27 чланова тог тела, против је било 14, колико је било и уздржаних.
Представници Русије и Кубе, уз подршку Индонезије, покушали су да одложе изјашњавање, али је председик Извршног савета тај захтев одбио, наводећи да је иницијатива закаснела.
Представник Кубе, потом затражио паузу, јер је према његовом мишљењу, прекршена процедура, преноси РТС.
У предлогу одлуке наводи се да Извршни савет доноси препоруку да Генерална конференција прими Косово у чланство, имајуци у виду да „Косово прихвата устав те организације и да је спремно да испуњава обавезе које проистичу из чланства и учествује у трошковима“.
РТС преноси и да је Косово на седници Извршног савета Унеска представљено без симбола, а у згради Унеска налазио се и косовски шеф дипломатије Хашим Тачи, који је ушао на седницу, али убрзо и напустио салу.
Предлог пријема Косова била је 43. тачка дневног реда 197. заседања Извршног савета, а о евентуалној одлуци да се Косово прими у чланство Унеска расправљаће се на Генералној конференцији од 3. до 18. новембра, а одлучивати двотрећинском већином измеду 195 дрзава чланица од којих је 111 признало Косово, а 84 није.
Како преноси Б92, расправа о предлогу пријема Косова у Унеско била је затворена за јавност, али се након ове одлуке очекују и саопштење и највероватније тонски снимак тог дела 197. седнице Извршног савета.
Предлогу да се ова тема уопште нађе на дневном реду противили су се Русија, Кина, Куба, Бразил, Шпанија и Аргентина, предлог је, иначе, поднела Албанија, а подржало га је много земаља међу којима су Аустрија, Данска, Финска, Француска, Немачка, Словенија, Велика Британија, Шведска, УАЕ и САД.
Државни, научни и црквени врх Србије сагласио се јуче да је пријем Косова у Унеско неприхватљив, а петицију против пријема Косова у ту организацију је у кратком року потписало више од 100.000 људи.
Извор: Танјуг