Ћирилично издање „Магнум кримена“: Злочиначки планови Ватикана и римокатоличког свештенства над Србима у НДХ

У Београду је синоћ представљено прво ћирилично издање књиге „Магнум кримен“ аутора Виктора Новака, која открива злочиначке планове Ватикана и римокатоличког свештенства над православним Србима у Независној Држави Хрватској /НДХ/ и садржи два нова до сада необјављена поглавља.

Magnum-knjiga2-750x664

Академик Василије Крестић, чијом су заслугом два раније изостављена поглавља укомпонована у ново издање, каже да дјело „Магнум кримен“ остаје у темељима науке изучавања геноцида који су усташе починиле над Србима у НДХ.

Он подсјећа да је Ватикан екскомуницирао Новака, који је рођен као Хрват римокатолик, због његовог исцрпног рада на истини и документације која је аргументовано показала да је Ватикан годинама прије злочина потпиривао усташтво у Хрватској.

„Није чудно што је Новак од саме римске курије екскомунициран јер им је задао тежак ударац и разобличио их је до краја. Он је у књизи сакупио силну документацију и пустио је да она сама говори“, рекао је Крестић.

Magnum-knjiga1-750x563

Говорећи о два поглавља које је комунистички режим избацио из првог издања које је штампано 1948. године, Крестић је рекао да су то поглавља о Тиршовом Соколском покрету, који је био трн у оку усташама, те о писму Доброслава Иванишевића кардиналу Алојзију Степинцу у коме га критикује због сталних напада на Југославију, на јединство Срба и Хрвата и на породицу Карађорђевић.

„Степинац му никада није одговорио“, рекао је Крестић и додао да је данас тужно уопште расправљати о томе да ли Степинац може бити светац.

Академик Милорад Иванишевић констатовао је да су два необјављена поглавља у новом ћириличном издању само дали на тежини „Магнум кримена“, које је необорив документ о спрези злочина и Римокатоличке цркве.

„Јединство злочина и цркве нигдије није тако остварено као у БиХ и Хрватској“, нагласио је Иванишевић.

Magnum-knjiga-750x563

Професор Мило Ломпар рекао је да књига „Магнум кримен“ фасцинира својом судбином и актуелношћу, иако је била непожељна за комунисте.

„Ова књига, не само да новим поглављем доводи у сумњу верзију о Степинчевом југословенству, већ сведочи о дуготрајности једног начина мишљења које се наталожило у свим структурама хрватске политике“, закључио је Ломпар.

Прво издање књиге „Магнум кримен“ објављено је 1948. године. Скраћено издање објављено је 1960. година, а репринт тог издања 1986. године.

Издање, које је вечерас представљено београдској публици на Коларчевом универзитету, штампано је у Издавачкој кући „Катана мунди“ и биће главни адут те куће на предстојећем Сајму књига у Београду.

Извор: Стање ствари