ЗАРАД СВОЈЕ ДЈЕВОЈАЧКЕ ЧАСТИ И ПОНОСА ИЗГУБИЛА ЖИВОТ
Сјећање на Бранку Ђукић, Васојевку чију су погибију многи оплакали Васојевку Бранку Ђукић, свирепо су убила 2. септембра 1975. године двојица албанских бандита са Космета док се враћала из Пећи са уписа школске године јер им није дозволила да јој укаљају част.
На тај датум ове године, чланови Бранкине породице, заједно са представницима Удружења књижевника у отаџбини и расејању – Андријевица, Удружења „Горска вила” и Удружења потомака и поштовалаца ратних добровољаца 1912–1918. из Берана, посјетили су њен мрамор.
Тужан је био прилазак Бранкиних сестара и остале родбине мрамору, а њен рођак проф. др Славољуб Ђукић евоцирао је успомене на достојанствену одиву, кћерку Рада Ђукића, која је зарад своје дјевојачке части и поноса изгубила живот и остала да вјечито живи у сјећањима, пише Дан.
–Овај мрамор обликом и мјестом симболизује окамењени цвијет који, умјесто цвијетних латица, окружују и будно чувају високе смреке и јеле. Већ 40 година са видиковца Велике и Горњег Полимља гордо стреми ка небеским висинама и пркоси времену у којем се десио овај стравични злочин. Бранкин мрамор је свједок најгнуснијег и до тада невиђеног злочина, почињеног од стране обијесних шиптарских бандита, који ватреним оружјем угасише њену невину младост, зауставише њене животне кораке, затворише све њене свеске и школске књиге, зауставише жубор њеног живота – казао је др Ђукић.
Он је додао да је мрамор својим рукама на сипару обликовао и поставио Бранкин отац Раде.
–Бранкин отац је потом у судници бјелопољског суда витешки пресудио убици и са својом кћерком се винуо у легенду – казао је Ђукић.
Након језивог злочина, подсјетио је Ђукић, Бранкина породица је примила многобројне изразе саосјећања у болу, а посебно вриједно поменути Росандиће из Макарске.
–О Бранкиној трагедији написане су бројне елегије у којима се метафорично и емотивно изражавају туга и жалост братства Ђукић, осуда убица и жаљење невине и прелијепе Васојевке Бранке. По снази емоција и умјетничког стила, то се највише испољава у елегији у десетерцу „Мрамор на Чакору”, коју је написао надарени креатор народног стиха Радован Бећировић Требјешки, у осмерцу „Рајска душа” Есада Папрачанина Подрињског, „Тужном сонету” Весне Распоповић и стиховима Милана Р. Додеровића, који су уклесани на Бранкин споменик на гробљу у Спужу, те у тужбалици Љубомира Перова Отовића ,,Мајка Вида нариче на Бранкиној сахрани”. Бранкина трагедија најболније се осјећа током слушања пјесме „Погибија Бранке Ђукић” коју пјева народни гуслар Божидар Ђукић, а која је у суштини Бећировићева елегија – казао је Ђукић и истакао да је мрамор попримио карактеристике посебне светиње.
Предсједник Скупштине општине Беране Горан Киковић, који је и предсједник Удружења потомака и поштовалаца ратних добровољаца 1912–1918, казао је да Бранкин мрамор обавезује на сјећање.
–Био сам тада исувише мали да бих се сјећао самог чина, али сам одрастао уз гусларску пјесму Божидара Божа Ђукића, „Трагична погибија Бранке Ђукић” и сјећам се да смо током слушања те пјесме сви у породици плакали као да нам је Бранка била најрођенија. Погинула је тада једна дична хероина Васојевка, као што су биле све наше мајке и сестре тога, а вјерујем и овога времена, јер су Васојевићи часно српско племе које се борило на овим и многим другим котама диљем наше земље против многих освајача и поробљивача. Страдали смо и од наших комшија друге вјере и нације само зато што смо били Срби, што показује и овај мрамор и бројни други овакви мрамори. Бранка је остала оличење женске части и поноса, што нас обавезује да сваке године на овај дан дођемо овдје и одамо јој почаст и захвалност што је била таква, што је тога дана била Косовка дјевојка – нагласио је Киковић.
У наставку преносимо дио текста Погибија Бранке Ђукић са сајта село-велика.ме у којем се објављује шта је записао књижевник Ратко Делетић; епска пјесма о погибији Бранке Ђукић; како је и зашто Бранка убјена и како ју је осветио отац Раде…
Године 1975. Бранка Ђукић из села Метеха код Плава пошла је да е упише у четврти разред гимназије у Пећи. Истог дана се вратила аутобусом на Чакор, и у поподневним сатима кренула преко Јечмишта кући, својима. Изненада испред Бранке стала су два Албанца, препријечили су јој пут. Она их је одгурнула и кренула даље. Један од њих је ухвати за руку. Надјачала је њихову звјерску ћуд свом снагом која је у њој тог тренутка дошла. Пљунула је једног од њих. Силовито се истргла и кренула даље. Када су видјеле звјери да јој не могу ништа, пуцали су у љепоту. Смртно је погођена Бранка. Пала је младост на пропланку ливаде, међ цвјетовима и високим јелама чије су гране прекриле њено лице. Звјери су побјегле. Остала је чиста младост на трави. Ноћ је брзо пала. Црна ноћ. Наредног дана, у цик зоре, тим истим путем од Метеха према Чакору кренуо је њен отац Раде и на путу наишао на мртву Бранку.
Није вјеровао да је то његова Бранка. Стао је као бор погођен од грома наспрам мртвог тијела свога ђетета. Туга је прекрила гору и планину Чакор. Узео је своје дијете у наручје, преко његових руку цијелдила се крв, правила црвене цвјетове на трави. Тако у наручју Раде Ђукић је своју Бранку донио кући. Плакало је небо над планином. Туга је прекрила његов дом и завичај а њену младост прекрила је трава. Имала је 18 година. Одбранила је своју част. Нијесу јој додирнули тијело само су је у својој немоћи звјерски убили. На Чакору је њена крв процвјетала и данас расту црвени цвјетови, расте смиље и ковиље.
Није прошло много времена злочинци су ухваћени. Када је у Бијелом Пољу заказано суђење, и када је требало да се донесе коначна пресуда Раде Ђукић, отац Бранкин ријешио да смрша како би између костију ребара успио да смјести пиштољ. То му је и пошло за руком. Ушао је са пиштољем у судницу непримијећен, ћутао. Када је требало да се донесе коначна пресуда двојици Албанаца, и када је адвокат једнога оптуженог тражио ослобађајућу пресуду, тада је Раде Ђукић пошао према убици и муњевито тргао револвер и пуцао. Није сачекао пресуду. Пресудио је злочинцима. Касније је рекао: „Другачије нијесам могао”. Био је у затвору. Писане су петиције од народа из цијеле бивше Југославије да се пусти јер није крив. Бранили су га бесплатно многи угледни адвокати, међу којима и Вељко Губерина и Милан Вујин. Суд је пресудио. Раде је добио осам година затвора. Казна је касније смањена на пет а након помиловања на три године…