БЕОГРАДСКИ УМЕТНИК ПРЕДСТАВИО СЕ У ПРИШТИНИ: Косовку девојку обукао у шиптарску ношњу!
Идеја је да српску страну наведем на премишљање о симболима. Размишљао сам и о Албанцима, претпостављам да учитељи у школама не кажу деци: „Ми смо протерали Србе“, каже Милорад – Мића Стајчић.
Троје београдских уметника, Милорад – Мића Стајчић, Милица Црнобрња Вукадиновић и Тадија Јаничић своја дела су у четвртак први пут приказали у Приштини у оквиру фестивала „Месец дана Београда у Приштини“. Кажу да су за ову прилику пажљиво одабрали по једну своју слику.
– Први пут излажем у Приштини и на Косову и представио сам се са радом из 2014. године који се зове „Ни криминалци нису што су некад били“. Ова слика је ремикс култне сцене из филма „Кум“ прилагођене неком данашњем моменту. Изабрао сам баш њу јер одговара датом тренутку и поднебљу – каже Тадија Јаничић.
Вајар Милорад – Мића Стајчић на овој изложби први пут је приказао обраду слике „Косовке девојке“, на којој је ликове обукао у албанску ношњу. Како каже, годину дана је чекао идеалну прилику да изложи слику за коју се нада да ће „испровоцирати и Србе и Албанце“ и подстаћи их на премишљање.
– Слика „Косовка девојка“ је један од симбола и икона српства. Косово се увек представља као колевка и срце Србије, а ја сам размишљао зашто је то тако. У реалности кад год чујем реч „Косово“ увек осећам неку тескобу и тамо живе Албанци. Па зашто је онда све то и даље симбол Србије? Због тога је било логично да ставим „Косовку девојку“, српску икону, у нову релацију и паралелну димензију, па су ликови на слици у албанским ношњама – каже он.
Стајчић додаје да је циљ његових радова увек да испровоцира обе стране.
– Идеја је да српску страну наведем на премишљање о симболима које користе по традицији и историји, а размишљао сам и о Албанцима и њиховој ситуацији. Претпостављам да учитељи у основним школама не кажу деци: „Ми смо протерали Србе“, већ им сигурно кажу да су они ту одавно. За Албанце би ово дело била нека паралелна димензија и историја коју би они можда презентовали сами себи – објашњава Стајчић.
Доцент на Факултету примењених уметности, Милица Црнобрња Вукадиновић, каже да се рад којим се први пут представила приштинској публици не односи директно на ситуацију на Косову, али да кроз њега позива посетиоце да се преиспитају.
– Издвојила сам сегмент из свога рада – две фотографије које приказују авионе у полетању, где је са ликовне и фотографске стране направљена комбинација између ентеријера и екстеријера, сегмента који се највише односи на светлост. Други део целине су авиони који су резани од плексигласа па доводе самог посматрача у ситуацију да се огледа у овом тренутку. Сви смо позвани, без обзира на то које смо националности, да се огледамо кроз личне ситуације или опште стање и преиспитамо, јер ми се чини да то може да доведе до неких заиста чистих ствари – каже она.
Без великог интересовања
Дела београдских уметника посетиоци у Приштини моћи ће да виде наредних недељу дана, а већ од 3. септембра, у оквиру фестивала, нова група уметника долази на Косово. Прва недеља фестивала „Месец дана Београда у Приштини“ прошла је без великог интересовања приштинске публике, а овонедељни програм завршава се сутра концертом алтернативног београдског бенда „Лира Вега“.