Хашим Тачи: Србија потписивањем споразума признала Косово као независну државу
БЕОГРАД – Такозвани потпредседник Владе Косова Хашим Тачи рекао је у Бриселу да је Србија потписивањем споразума на неки начин признала Косово као независну државу и потврдио да су споразуми потписани, али да је договор био тежак, „зато што се српска страна противила целог дана”.
„Србија је потписала под притиском међународне заједнице. Косовска страна је стајала чврсто иза својих захтева и постигла је договор у складу са косовским законима. Остаје на нама да радимо како бисмо изнели све будуће процесе”, рекао је Тачи.
Такозвани шеф косовске дипломатије је потврдио да се косовска страна „одрекла Парка мира”.
„Све док на мосту постоје дефинисани периоди за померање барикада и други начини да се дозволи слободно кретање људи ми одустајемо од идеје уједињења Митровице. Ова година је европска година за Косово. Србија је претходно одбијала да потпише документа на којима је писало Република Косово. Ово сада је признавање независности на неки начин”, закључио је Тачи, објавио је Клан Косова, преноси Б92.
Делегације Београда и Приштине су уз посредовање Европске уније потписале споразуме о Заједници српских општина, енергетици, телекомуникацијама и Парку мира.
Такозвани косовски премијер Иса Мустафа рекао је да је договором у Бриселу сачуван суверенитет целе територије Косова.
Он је навео да је постигнут важан договор о установљењу „Асоцијације српских општина са српском већином, као и о енерегетици о телекомуникацијама и позивном броју и коду, као и о обнови функционисања моста на Ибру“ у Косовској Митровици.
По речима ткзв. премијера Косова, „асоцијација општина са српском већином ће помоћи рад тих општина, али она неће имати никаква извршна овлашћења“.
„Према томе, деловање државе Косово ће бити нормално, али ће то (ЗСО) представљати основ за деловање општина са српском већином“, рекао је Мустафа.
Мустафа је потврдио да „су остале разлике око питања власништва над енергетским системом на северу Косова и да је енерегетски систем у власништву републике Косова“, и додао да је то такође у складу са резолуцијом 1244 Савета безбедности УН.
Такозвани премијер Косова је рекао да „српски став природно био супротан“ и додао да ће све ипак бити у складу са законима Косова.
Мустафа је казао да ће на северу Косова бити само једна електо-диструбитер и да ће бити установљена једна компанија која ће одржавати енерегетску мрежу и инфраструктуру.
(Фонет-Бета)