Руси законом забрањују Гуглу, Фејсбуку и другима да прикупљају и злоупотребљавају податке податке од руских грађана

Русија и Кина најављују да ће остати уједињење и упорне у намјери да се промијени концепција коришћења и управљања интернетом. Од 1. септембра на снагу ступа нови закон у Русији који ће битно утицати на управљање интернетом.

internet 409x257 Од 1. септембра у Русији и Кини нови закон о коришћењу интернета

Према новом закону све компаније које прикупљају било какве податке од руских грађана мораће те податке да складиште на серверима који ће се физички налазити на простору Русије, преноси Цапитал.ба.

То значи да ће компаније као што су Гугл, Твитер, Фејсбук и друге ускоро морати да изграде сервере на простору Русије ако желе и даље да буду присустне на руском тржишту.

Ако то не учине и наставе да користе сервере који се налазе ван Русије, а углавном у САД-у, руске власти ће онемогућити приступ њиховим страницама и услугама.

Такође, нови закон руским властима омогућава да помније биљеже које информације улазе или излазе из њихове државе.

Главни циљ Кине и Русије јесте да локализују складиштење података и да израде друге регулативе на нивоу својих држава. Циљ је, како тврде руске и кинеске власти, заштитити грађане од могућих спољних напада.

Било каквим промјенама и централизацији оштро се противе САД и друге западне државе које тренутно доминирају у овој сфери.

У суштини, тренутни сукоб води се око тога како ће се управљати интернетом.

Русија и Кина заговарају концепт у коме ће свака држава диктирати правила унутар својих граница, док западне државе траже да свуда важе иста правила, а да се она одређују заједничким договором.

Већина садашњих правила и регулатива везане су за САД као мјесто „рођења“ интернета.

Власти САД и даље имају огромне могућности утицаја на различите сфере управљања интернетом и очигледно је да се то неким другим играчима на геополитичкој сцени не свиђа.

МИНА