Широм Србије градиће се кампови за азиланте

Београд – Затварање границе са Мађарском и немогућност реадмисије са Македонијом повећаће број избеглица који ће тражити азил у Србији. То ће условити потребу за изградњом кампова за азиланте широм Србије, сазнаје Данас у дипломатским круговима. Како нам је објашњено, УНХЦР ће Македонију ускоро прогласити небезбедном државом, стога неће моћи да се са њом спроводи споразум о реадмисији.

Такође, према тврдњама наших извора, Србија ће ипак морати да изгради веће центре за прихват избеглица, с обзиром на тренд раста и старосну структуру њиховог прилива, као и чињеницу да следе јесењи и зимски месеци у којима ће ти људи морати да се сместе на затвореном и иоле прихватљивом месту за боравак.

Наши саговорници истичу да то не би требало да изненађује представнике Владе Србије, односно јавно мњење, с обзиром на то да је реч о логичној последици актуелног стања.

„Бројеви кажу да је сваког дана број избеглица који улазе у Србију све већи, а преглед актуелног стања говори и да међу њима има све више деце и жена. Јасно је да Србија тренутно нема капацитета да смести све те људе у прихватилишта. То сада није толико алармантно јер је топло, али следи хладнији период и уколико се ту ситуација не предупреди, прети својеврсна хуманитарна катастрофа“, напомињу саговорници Данаса.

Они напомињу да ће разлог за отварање кампова за азиланте бити, пре свега, затварање границе са Мађарском.

„Такође, разлог за изградњу центара биће и немогућност за реадмисију Македонији, с обзиром на то да се очекује да УНХЦР ту државу прогласи небезбедном“, истичу Данасови дипломатски извори.

Према њиховим речима, последица наведених околности, попут затварања границе са Мађарском и немогућност реадмисије Македонији, биће повећање броја избеглица који ће тражити азил у Србији.

„Дакле, дугорочније ће морати да се размишља о затвореним центрима, ако се број азиланата повећа. Мигранти ће пре или касније бити принуђени да дуже остају у Србији“, закључују наши дипломатски извори.

ЕУ: Најгора криза од Другог светског рата

– Европски комесар за миграције Димитрис Аврамопулос изјавио је данас да се свет суочава са „најгором избегличком кризом“ од Другог светског рата као и да Европа мора да учествује у њеном решавању на цивилизован начин. „Оно што морамо да урадимо, и што Европска комисија чини, јесте да организујемо наш систем за суочавање са тим проблемом на пристојан, цивилизован и европски начин“, саопштио је Аврамопулос на конференцији за штампу, преносе агенције.

Јоксимовић: Србија одлучује колико може да помогне

Јадранка Јоксимовић, министарка за евроинтеграције, демантовала је за РТС да је стигао захтев да се у Србији формира центар за мигранте који би, како се спекулисало, прихватио 400.000 миграната. Нашем листу министарка је претходно изјавила да је из ЕУ накнадно тражено од Србије да у оквиру акционог плана за поглавље 24 направи оперативни план за мигранте. „Србија одлучује колико и на који начин може да помогне у решавању тог проблема“, казала је Јоксимовићева за РТС. Она је навела да по том питању ЕУ није упућивала захтеве, нити условљавала. Додала је да се проблем са мигрантима треба решавати на другачији начин и да ће се улагати на појачању надзора граница.

Туча у возу

Мигранти са Блиског истока сукобили су се у петак на железничкој станици у Ðевђелији током укрцавање у воз на линији Ðевђелија – Табановце, који иде од Македоније до српске границе, пренели су београдски електронски медији. Након кашњења воза који је требало да крене још у 10 часова бујица миграната, више од хиљаду њих, борила се за место у возу и том приликом је лакше повређено неколико људи. Вожња од Ðевђелије на грчко-македонској граници до Табановаца кошта 10 евра по особи.

Стефановић: Без инцидената

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је да је од 1. јануара ове године кроз Србију прошло 90.000 миграната, као и да је полиција у потпуности у могућности да контролише безбедност и сигурност наше територије. Стефановић је на конференцији за новинаре у петак рекао да дневно у Србију уђе до 2.000 људи, а највећи број њих одмах напушта нашу земљу. „Што се тиче оних који су на територији Србије, према њима се добро поступа и сви су задовољни понашањем Србије. Нисмо имали ниједан инцидент између домаће популације и миграната“, рекао је Стефановић.

(Данас)