Вучићев саветник Блер обезбедио Јахјаги и почасни докторат универзитета у Лејчестеру
НИСУ БРИТАНЦИ У ИГРУ ЗА СВОЈЕ МАРИОНЕТЕ УВУКЛИ КЕМБРИЏ И ОКСФОРД, АЛИ НИ ОВО НИЈЕ МАЛО…
- Примивши „почасни докторат права“, Атифете Јахјага је „жуборила“ у стилу: „Ми смо променили Косово из једне разорене земље у рату у једну вибрирајућу демократију. И, Косово је данас више од једне наше заједничке људске историјске епизоде. Оно је прича нашег заједничког успеха“
- ФАКТИ: Прочитајте њен „спич“ у целини. Неће шкодити. Да вам помогне да уочите сличности између београдске и приштинске лажне приче о „партнерству“ којег не може бити са наредбодавцима у Лондону, Берлину, Бриселу и Вашингтону. Зна то, наравно, и Јахјага, а ипак је у Лејчестеру изговорила: „У свету у којем желимо да живимо заједно, ми треба да тражимо једнакост. Ово треба да радимо у партнерству“
БРИТАНЦИ – нарочито Вучићев саветник Тони Блер и шеф Форин Офиса Филип Хамонд који је напредног премијера „замолио“ да оде у Сребреницу – не престају да раде за своје шиптарске марионете у Приштини.
Тако и толико да су успешној полазници америчких курсева Атифете Јахјаги обезбедили „почасни докторат правних наука“ Универзитета у Лејчестеру.
Чували су се да у такву работу увлаче Кембриџ и Оксфорд, али је за курсанткињу (додуше, завршио га је и Драган Шутановац) и то – признање. Додуше, она је у Лејчестеру после 1999. студирала.
Приредили су Британци одговарајућу церемонију. Све је било – около гладац, а оно друго не смрди чак ни Александру Вучићу и његовим најближим сарадницима.
Пошто је трагифарси у којој Јахјага игра важну улогу влада Ивице Дачића замало дала столицу у Уједињеним нацијама (Вучић је открио да су за то сви министри били већ гласали, али да одлуке није било само зато што он случајно није присуствовао седници), ево шта је она рекла у Универзитету Лејчестера:
„Поштовани председниче, канцелару , замениче канцелара,
Велико ми је задовољство, а уједно сам и веома узбуђена сада када се поново враћам на Лејчестер Универзитет, након тако рећи једне деценије, како бих примила ово почасно звање од институције која ме је научила да је образовање процес који траје цео живот, која ме је инспирисала вођством и која ме је научила храбрости. Ово су она три стуба на које сам се ослањала и три вредности које ме воде као председницу Косова, на позицији коју данас носим са великим поносом.
Знам, да док седите овде обучени у пелерине и са дипломским капама на главама, дипломирање вам се чини као олакшање. Нема више учења ноћу и нема испита да о њима бринемо.
И на неки начин то јесте олакшање, јер инспирација коју су у вас усадили ваши сјајни ментори, са цењених факултета овог универзитета, чини вас нестрпљивим да се суочите са изазовима који ће вас претворити у агенте промена у вашим заједницама.
Будите сигурни да чете МОЋИ да будете та промена, да ћете моћи да достигнете ваше снове. Као што је једном рекла председница Либерије, Еллен Јохнсон Сирлеаф, „Уколико вас ваши снови не плаше, нису превисе велики”. Дакле, ви, генерација 2015. године, САЊАЈТЕ ВЕЛИКЕ СНОВЕ!
Даме и господо,
Путању моје земље мало улепшавам. Ја сам моје школовање завршила под тешком репресијом у привременим школама, које су биле саставни део нашег цивилног отпора и које су нам помогле да преживимо и победимо режим који је газио свако људско право, обухватајући и право на школовање.
Пратила сам предавања док је артиљерија спаљивала косовска села и градове, јер смо ја и моја генерација били одлучни да изградимо ново Косово, једно другачије Косово, у којем ће цео његов народ, без обзира на етничко порекло, без обзира на пол и веру, живети са једнаком одговорношћу и правима у тој земљи, коју су они звали отаџбином.
И тај дан је дошао 1999. године, након једног бруталног рата; и док већина нас није била способна да управља земљом – да се помери од наслеђеног разарања према просперитету – ми смо били прихваћени од стране универзитета какав је овај овде, који су отворили врата за нас и који су разбили нашу изолацију и дали нам могућност да учимо и да будемо промена коју смо желели да видимо у нашој земљи. Ми смо вам заувек захвални.
Ми смо променили Косово из једне разорене земље у рату у једну вибрирајућу демократију. И, Косово је данас више од једне наше заједничке људске историјске епизоде.
Оно је прича нашег заједничког успеха.
Поштовани господине председниче, канцелару, замениче канцелара,
Поштовани студенти, породице и гости,
Долазим овде са једног састанка који је битан за моју земљу. Почаствована сам изванредним дочеком у краљевској палати од стране Њеног величанства краљице Елизабете ИИ, којој сам исказала захвалност моје земље на улози коју је играло Уједињено Краљевство у успостављању мира на Косову.
Ја и косовски народ веома ценимо ово пријатељство.
Поштовани пријатељи,
У свету у којем се наше вредности константно изазивају, ми треба да останемо уједињени око идеала који нас дефинишу. Ми треба да тражимо свеобухватност. Ми треба да инспиришемо промену која ће донети развој.
У свету у којем желимо да живимо заједно, ми треба да тражимо једнакост. Ово треба да радимо у партнерству.
Молим вас да ово упамтите када предузмете будуће изазове, како бисте помогли вашим заједницама које се развијају и нашим друштвима како бисмо постали примери онога што желимо да она буду.
Од срца вам хвала!“
Факти.орг