Амбасада САД у БиХ: Алармирани смо најавом референдума у РС
Америчка амбасада у БиХ најоштрије је осудила најаву референдума у Републици Српској о Тужилаштву и суду БиХ и враћању изворних дејтонских надлежности. Она је власт у Бањалуци назвала „корумпираном“, и дала пуну подршку опозицији да се бори против те власти.
Амбасада САД алармирана је правцем у којем планирани референдум води Републику Српску као ентитет, као и пријетњама које он представља за сигурност, стабилност и просперитет БиХ. Ми смо против овог референдума и било којих припрема за њега јер представљају кршење Дејтонског мировног споразума и јер се плашимо посљедица које ће имати за грађане у Републици Српској и у цијелој БиХ, наведено је у саопштењу Америчке амбасаде достављеног „Независним новинама“.
У саопштењу пише како су ангажовали релевантне одјеле и агенције Владе САД да би се одлучило о примјереној реакцији према онима који су одговорни за ову политичку провокацију.
Како пише у саопштењу, блиско сарађују са Мисијом ЕУ и ОХР у вези са предузимањем наредних корака.
„Охрабрени смо чињеницом да се у РС води легитимна дебата о коријенима овог политичког маневра као и мотивима који стоје иза њега. Овај отворени дискурс о расколу између корумпираних снага које воде процес одлучивања у РС и онога што је истински у најбољем интересу њених грађана индикатор је енергичног и транспарентног демократског система који може и треба да постоји у БиХ“, пише у саопштењу.
Како кажу, из овог референдума не може произаћи ништа добро.
„Будућност ове земље и свих њених грађана је у континуираном процесу интеграција у ЕУ. Овај циљ је сасвим остварив и ми желимо да радимо са грађанима Републике Српске на стварном побољшању квалитета њиховог живота. Сада је на руководству овог ентитета да се опредијели или за напредак или за политичку и економску изолацију“, наведено је у саопштењу.
(Независне)
Милорад Додик: Амбасада САД је у сарадњи са опозицијом и Бошњацима у РС
Председник РС Милорад Додик изјавио је да одлука републичког парламента о расписивању референдума о Суду и Тужилаштву БиХ показује одговорност Српске.
Он је навео да је циљ Републике Српске очување уставног поретка од неовлашћених поступака високог представника у БиХ, који је сам себи давао овлашћења и кршио међународни споразум, самим тим и Устав БиХ.
Додик је оценио непримереним изјаву Амбасаде САД у БиХ поводом одлуке парламента Српске истакавши да то представља мешање у унутрашње ствари.
Високом представнику Валентину Инцку је поручио да је народ Српске усвајањем одлуке о референдум показао да није спреман да прихвата наметнута решења.
Очигледно, казао је, Амбасада САД ради по налогу и у сарадњи са опозицијом и Бошњацима у Републици Српској, јер су их управо они позивали да реагују, за шта није требало много времена.
„Ово је добро да људи у Републици Српској виде шта се дешава, на који начин се ради и како се жели подредити и потлачити цели народ вољи људи који овде експериментишу дуже време“, рекао је Додик.
Председник Српске је истакао да је одлука Народне скупштине Српске о расписивању референдум суверена, а да је реаговање Амбасаде САД тим поводом непримерено.
„Народ иде на референдум, не узима оружје. Не могу да верујем да се на овај начин неко може одредити према чињеници да се на референдуму гласа, а не било шта друго ради“, казао је Додик, пренели су медији у РС.
Додик је приметио да Американци очито имају проблем са израженом вољом народа оптуживши их да у никада нису радили у интересу Републике Српске и српског народа.
„Иза њих стоји ароганција и моћ, али иза нас стоји право и истина. Понекад у том сукобу превлада ароганција и моћ, али оно што је сигурно, правда и истина никада не губе“, поручио је Додик.
Поводом реаговања високог представника Валентина Инцка на одлуку парламента о расписивању референдум, Додик је рекао да је разумљиво да се ОХР и високи представник боре за своју позицију.
Референдум је начин да народ Републике Српске каже свој став и поручи да није спреман да прихвати наметнута решења.
„Све друго је део општих спекулација које чине ОХР и опозиција у Српској“, рекао је Додик и напоменуо да у Дејтонском споразуму, ни у Уставу БиХ нигде не пише, да надлежност за Суд и Тужилаштво има заједнички ниво БиХ.
За такву одлуку је, тврди, потребно да постоје сагласности страна, односно два ентитета.
„Ни Република Српска, ни Федерација БиХ никада нису донеле одлуку о томе да се успостави Суд и Тужилаштво БиХ, него је то наметнуто од високог представника, који је рачунао да ће у каснијим процедурама, пошто је то покушано неколико пута, променити Устав и тиме створити уставни основ. Наравно, уставног основа нема“, навео је председник Републике Српске.
(Танјуг)