Русија тестира хиперсоничну стратешку ударну борбену летелицу
ТВРДИ СЕ ДА ЈЕ РЕЧ О „ОБЈЕКТУ Ю-71 Yu-71” КОЈИ ЈЕ ИСПРОБАВАН КОД ОРЕНБУРГА
- Западни медији тврде да ће ти „борбени апарати” бити у стању да наносе високопрецизне ударе по изабраним циљевима и да – када се њихове могућности „увежу” са системом противракетне одбране Москве – „успешно уништавају циљеве само једном једином ракетом”
- Изнета је и претпоставка да ће Русија 24 такве хиперсоничне летелице ставити на располагање свом пуку ракетних стратешких снага који је дислоциран управо на Домбаровском полигону
МОСКВА ради на производњи хиперсоничне стратешке ударне летелице која ће личити на сличан кинески „борбени апарат” – објавили су западни медији, позивајући се на „војне аналитичаре”.
Нагласили су да се ради о „објекту Ю-71 (Yu-71) на којем руска армија и војна индустрија „раде већ неколико година”. Последња тестирања „објекта” наводно су обављена у фебруару ове године.
Та летелица је, тврди се, била лансирана са војног полигона „Домбаровски” код Оренбурга.
Поменути „војни аналитичари” су се позвали на јунски извештај познатог западног војно-аналитичког центра Jane’s Information Group.
У том извештају се наглашава да ће Русија са Ю-71 (Yu-71) То ће се наводно догодити између 2020. и 2025. године.
Исти центар тврди да ће Русија до тог рока већ производити тешке интерконтиненталне балистичке ракете „Сармат” које ће бити у стању да носе Ю-71.
О овој хиперсоничној борбеној летелици на западу је већ писано, али се ознака Ю-71 први пут помиње.
Како тврди The WashingtonFree Beacon, тај „објекат” је део тајног руског пројекта који се изводи под ознаком „објекат 4202”.
Западни „аналитичари” тврде да је фебруарско лансирање било изведено помоћу ракете УР-100Н УТТХ чија је глава наводно био тај „објекат 4202”.
Наглашава се да је само лансирање тобоже било неуспешно.
Руски медији су поводом свега овога указали да запад највероватније има у виду руске верзије хиперсоничних маневришућих нуклеарних бојевих глава којима се већ неколико година снабдевају руске интерконтиненталне балистичке ракете.
Такве „главе” после одвајања од ракете-носача у стању су да мењају трајекторију лета и по висини и по правцу и да успешно, захваљујући томе, избегавају све – чак и будуће, усавршене – системе противракетне одбране.
Посебно се наглашава да је Москви овакво хиперсонично оружје потребно да би имала адуте у преговорима са САД и да би битно ограничила ефикасност америчког система ПРО.
Пентагон је одбио да коментарише ове информације и наводе.
Почетком јуна је било објављено да су Кинези поново успешно тестирали ударни хиперсонични апарат WU-14 који је у стању да пробије систем противракетне одбране САД и да по њему нанесе нуклеарни удар.
Прво тестирање таквог хиперсоничног маневришућег апарата Кина је наводно извела у јануару прошле године.
На западу је у јулу прошле године било објављено да Кина увелико ради на реактивној хиперсоничној крстарећој ракети и да је та ракета налик америчкој експерименталној хиперсоничној беспилотној летелици X-43.
Факти.орг