Данијел Сервер: Вучићеве грешке из прошлости су тамо и остале – у прошлим временима
Политички аналитичар из Вашингтона и експерт за Балкан Данијел Сервер тврди да Србија мора да промени неутрални став који тренутно заступа уколико жели да напредује.
Сервер пише како је претрпео оштре критике зато што је угостио Вучића на универзитету „Џонс Хопкинкс“ у Вашингтону.
„Многи су ми замерали што је премијер Србије одржао говор на том униерзитету, сматрајући да сам се тиме сложио са његови политичким потезима, како садашњим, тако и прошлим. Вучић није савршен, и ја то знам, али су његове грешке из прошлости остале баш тамо, у прошлим временима“, написао је Сервер.
Политички аналитичар сматра да је премијер пружио један наговештај светлије будућности земље коју води, али да за то мора да начини неколико крупних корака, пре свега да одустане од упорног става политичке неутралности и незамерања.
„Неутралност или несврстаност је изгубила своје значење још пре 25 година. Све балканске државе су се већ јасно оријентисале ка Бриселу, оставивши Србију опкољену земљама чланицама НАТО и ЕУ, и онима које то жарко желе да постану. Многи су одржали добре билатералне односе са Русијом, упркос томе што су јој увеле санкције због украјинске кризе. Србија је једина која је одбила да Русији уведе санкције, иако је одавно истакла кандидатуру за чланство у ЕУ“, пише Сервер.
Сервер предлаже неколико кључних корака који би Србију навели да одустане од свог традиционалног „несврстаног става“.
Унутрашња реформа
Вашингтонски аналитичар не пориче да је Србија у многоме напредовала од пада режима Слободана Милошевића, те да је на путу демократије и привлачења страних инвеститора. Ипак, Данијел Сервер истиче „тромост“ у реформама две кључне области: слободи медија и владавини права.
Што се тиче слободе медије, Сервер наводи да у Србији постоји проблем „неформалних притисака и аутоцензуре“, испољене у виду прорежимских уредника и страха од губитка вредног државног спонзорства у случају критике власти.
„Политичари у Србији неретко критикују медије, што неодољиво подсећа на период владавине Слободана Милошевића. Медији морају да имају много више слободе да критикују власт без страха од било какве одмазде владајуће структуре“, јасан је Данијел Сервер.
Што се тиче владавине права, Србија у том аспекту пати од две бољка: спорости и мањка незавизности. Трговински спорови могу да трају по неколико деценија, док су тајкуни и ратни криминалци често под заштитом државе. Сервер критикује и то што „држава Србија штити убице америчких Косовара браће Битићи“.
„Судови морају да пођу крос процес детаљне либерализације и да буду охрабрени у гоњењу криваца, који год они били, и приведу их пред лице правде“, рекао је Сервер.
Економска повезаност
Србија је и те како зависна од руског гаса, а то ће све више бити и у будућности како се државне резерве буду трошиле. Сервер подвлачи да су Србији потребна алтернативна решења. Као теоретске опције, аналитичар предлаже увоз гаса из Катара, Либије (кроз Италију), Азербејџана, Хрватске, Израела и Кипра.
„Извор обновљиве енергије такође може да буде од великог значаја. Србија се нада да ће привући инвестицију из ‘Џенерал електика’, који би финансирао изградњу ветротурбина широм земље“, подсећа Сервер.
Стручњак наводи да Србија, иако се налази у самом срцу Блакана, и даље није добро повезана са осталим државама, нарочито са подручјем Медитерана. Сервер сугерише да би најкраће и најбоље решење за тај проблем била изградња пута који би повезивао Драч, Приштину и Ниш, а који би финансирала Европска унија. Ипак, препреку овом пројеткту представљају велике политичке тензије између Србије и косовских односно албанских власти.
Војни став
Сервер подсећа да је Србија потписница Партнерства за мир и да има активно сарадњу са Националном гардом Охаја. Ипак, Србија се није угледала на земље у региону, које су развиле војну сарадњу са војском САД и НАТО алијансе. Сервер предлаже сарадњу војске са алијансом на одређеним нивоима, рецимо у сарадњи српског војног медицинског корпуса, о којем је чуо само речи хвале, са америчким.
„То би био корак у правом смеру, поготово уколико Србија реши да у том подухвату учествује не само људством, већ и хеликоптерима“, рекао је Сервер.
Друга могућност коју вашингтонски аналитичар наводи јесте потписивање Акционог плана о приступању НАТО алијанси, али сматра да би Србија наишла на две велике препреке на том путу. Прва је активно противљење Москве, а друга је негодовање велике већине становника.
„Ипак, уколико званични Београд заиста жели да Србија уђе у НАТО, онда је то оствариво. Када НАТО пакту приступе Црна Гора, Финска и Шведска, неће бити никаквог стратешког смисла да се Србија држи ван алијансе. Несврстаност једноставно није у моди“, пише Сервер и додаје да би „Србија направила добар корак ка учвршћивању регионалне безбедности уколико би НАТО снагама дозволила прриступ војној бази на југу земље“.
Регионална безбедност
„Србија има важну улогу у креирању безбедности у БиХ и на Косову, где живи доста српске популације, о којој Београд с правом води рачуна. Милорад Додик тежи независној Републици Српској, али то се неће догодити, и сви морају бити свесни тога. Независност Републике Српске значила би потпуно исламизовану БиХ, коју ни Србија ни Хрватска не желе за суседа“, оцењује Данијел Сервер.
Аналитичар сматра да Србија мора да се „отргне од Додика и његове политике“, и говори да за то нема боље прилике од 20. годишњице масакра у Сребреници, који се обележава у јулу. Тада би Вучић мора да се извини у име Србије и изрази дубоко жаљење због жртава.
Што се ситуације са Косовом тиче, ствари су тренутно у „повуци-потегни“ фази. Уз саветодавну улогу Европске уније, Београд и Приштина су успели да склопе одређене договоре и успоставе консензус око оснивања косовских институција. Ипак, Сервер пише да делови споразума још нису у потпуности имплементирани, те да ће њихово комплетно остваривање представљати значајан корак ближе чланству Србије у ЕУ.
„Доћи ће дан када ће Србија морати да призна Косово као независну и суверену државу са којом ће успоставити дипломатске односе. Једна од 23 чланице ЕУ које су признале Косово сигурно ће блокирати улазак Србије у Унију уколико не призна независност своје некадашње покрајине. Признање би знатно смањило безбедносне ризике, с обзиром да би значило и повлачење НАТО трупа са те територије. Србија је земља која је поносна на своју историју. Али оно што тим људима треба јесте да се концентришу на будућност. За то имају прегршт прилика“, завршио је своју анализу Данијел Сервер.
Вучићеве запаљиве изјаве из прошлости
Сервер пише како је трпео велике критике што је Вучића позвао да говори на универзитету „Џонс Хопкинс“, пре свега збо националистичких изјава које је премијер Србије даваоу прошлости.
„Вучић је у прошлости изговорио нешто што сматрам одвратним. Ту пре свега мислим на изјаву: ‘Убијте једног Србина, ми ћемо стотину муслимана'“. Аналитичар је додао да је обележавање 20. годишњице масакра у Сребреници идеална прилика да Вучић повуче речи које је изговорио за говорницом скупштине Србије 20. јула 1995. године.
(В. Филиповић – Блиц)