Меркелова ће од Вучића тражити чланство у УН за Косово и „обуздавање Додика“

vucic-merkel

Трајно решење односа Београда и Приштине, као и пристанак Србије на слабљење Републике Српске биће два основна захтева Ангеле Меркел.

 

Конкретно, како сазнаје „Блиц“, Немачка тражи да Србија „у догледној будућности“ допусти чланство Косова у Уједињеним нацијама, али и да подржи уставне реформе у Босни и Херцеговини којима би се смањио утицај ентитета.

Немачка канцеларка, најмоћнија жена на свету, долази у посету Београду почетком јула и ове две ставке су у врху онога што ће пренети државном врху Србије.

Према ставу Берлина, то што би Србија омогућила улазак Косова у УН не би значило да је признала једнострано проглашену независност. Све би било обављено по моделу „две Немачке“, из доба хладног рата до 1990, када се источна и западна Немачка формално-правно нису признале, али су обе биле у УН.

Меркелова тражи чланство Косова у УН јер је то једини начин да оно постане чланица Савета Европе и ОЕБС, као и Европске уније. То би уједно значило трајно решење косовског питања, које већ деценијама угрожава немачки интерес за стабилним Балканом.

Други стални извор нестабилности у региону је, сматрају Немци, положај Републике Српске. Због тога ће Меркелова тражити да Србија пристане на слабљење РС, да се јасно огради од Милорада Додика, да се супротстави његовом референдуму за отцепљење РС и да пристане на уставне промене којим би ојачале централне институције у Сарајеву.

Ђорђе Вукадиновић из Нове српске политичке мисли каже да је „потпуно јасно“ да су Косово у УН и слаба Република Српска „два захтева Запада која ће се пре или касније појавити на столу током наших преговора за приступање ЕУ“.

– Видећемо да ли ће ови захтеви бити формализовани сада, као захтев приликом посете Меркелове, или ће то бити мало одложено, али да ће се појавити на столу нема сумње. Када је реч о чланству Косова у УН, по моделу две Немачке, то је био предлог Волфганга Ишингера још пре проглашења независности Косова. Ограђивање од Додика су Немци тражили још од Тадића, и то није само захтев Немачке, већ и САД. После примене Бриселског споразум, Додик је засигурно прва следећа тема – каже Вукадиновић за „Блиц“.

Ангела Меркел би у Београд требало да стигне 7. јула, а следећа два дана провешће у Тирани и Сарајеву.

Дебакл са Тадићем

Ангела Меркел је прошли пут била у Београду у августу 2011. године. Домаћин јој је био тадашњи председник Србије Борис Тадић. Разговори су се завршили дебаклом, а Меркелова је оптужила Тадића за кршење обећања у вези са Косовом. Сматра се да је Тадић тог дана изгубио сваку подршку Немачке, која се окренула Николићу и Вучићу.

Дипломатска офанзива

Током јуна и јула Србија ће пролазити кроз праву дипломатску офанзиву. Премијер Вучић и остали државни званичници имали су и имаће сусрете са неким од најважнијих људи на свету. Кључне теме свих разговора биће односи Србије са ЕУ и Русијом, енергетика и економија.

Почетак јуна: Премијер Вучић је био у вишедневној посети Вашингтону.

Средина јуна: Дачић у Санкт Петербургу, сусрет са министром Сергејом Лавровом.

Друга половина јуна: Вучић у Москви на позив премијера Дмитрија Медведева.

25. јун: Шеф дипломатије Грчке Коцијас у Београду, припрема за долазак премијера Ципраса.

7. јул: Ангела Меркел у Београду, кључна посета за отварање поглавља са ЕУ.

14. јул: Викторија Нуланд из Стејт департмента и Евелин Фаркаш из Пентагона у Београду.

Л. Гедошевић, Б. Јеловац, Н. Томић

(Блиц)