Дачић: Драго ми је што ће Црна Гора ући у НАТО, надам се да ће и Србија у…

Ivica Dacic 2

Свака држава има сопствене националне интересе и мора поштовати став сваке друге земље у односу на међународне институције, политичке или војне, у које жели ући.

 

То је изјавио потпредседник српске Владе и шеф дипломатије Ивица Дачић, истакавши да је Србија изабрала пут неутралности.

Дачић је у интервјуу за италијанску агенцију Нова, на маргинама форума у Будви, на тај начин реаговао на изјаве председника Атлантског савета Црне Горе Сава Кентере који је казао да ће Србија пре или касније морати да напусти позицију неутралности и приступи НАТО.

„Србија је изабрала пут неутралности који је на неки начин наставак политике коју је практиковала бивша Југославија. Дакле, нисмо никада били чланица војних блокова и то нисмо ни сада“, рекао је Дачић.

Он је истакао да Србија жели да буде фактор стабилности на Балкану и да задржи добре односе са свим међународним структурама, увиђајући и значај НАТО као фактора стабилности и безбедности на Косову и имајући у виду „чињеницу да је НАТО један од гараната остваривања Споразума из Брисела“.

Дачић је на форуму „Будуће перспективе глобалне безбедносне архитектуре“ у Будви нагласио да Црна Гора слободно може узети 29. столицу у НАТО, јер ће иста у ЕУ припасти Србији.

„Драго ми је што ће Црна Гора ући у НАТО, надам се да ће и Србија ући у ЕУ“

Шеф српске дипломатије Ивица Дачић рекао је на 2БС форуму у Будви да се осећа непријатно јер не може да хвали НАТО као његове колеге.

Он је навео да не може да користи речи које су користили председници Хрватске и Црне Горе, Колинда Грабар Китаровић и Филип Вујановић, као и председник црногорског парламента Ранко Кривокапић.

 

Грабар Китаровић, Вујановић, Кривокапић и Дачић учествују на скупу који се бави безбедносном ситуацијом у региону.

Дачић је, такође, у необичном контексту, рекао да му је драго што ће Црна Гора заузети столицу 29. чланице НАТО, али је додао да се нада да ће “иста у ЕУ припасти Србији”.

“Драго ми је што видим да је Црна Гора одмакла у реформама, то видим самим тим што сте заказали овај догађај у девет и 30. Ја поштујем Црну Гору, она жели да постане чланица НАТО, и она мора да прича све најбоље о НАТО-у, а ми не морамо”, пренели су подгорички медији Дачићеве речи.

Шеф српске дипломатије је, такође, оценио да је хладноратовска атмосфера замењена „другом врстом конфликта”. Дачић каже да постоје терористичке претње, а да су слаби механизми који би требало да предвиде сукобе.

“Треба да прођу године и године, док не пронађемо коначан начин за борбу против тероризма”, казао је Дачић.

Он је указао на значај стварања позитивне атмосфере у региону, како би се показало да се Балкан не везује само за прошлост и „тешке успомене које једни другима не можемо да опростимо“.

Дачић је питао „на који начин НАТО разликује борце за слободу од терориста“, додавши да је ИСИЛ настао 2005. године, „а тек се сада боримо са њиме”.

Према речима Дачића, Србија је опредељена за неутралност, „али је спремна за сарадњу са Алијансом на други начин“.

 

Коментаришући ситуацију у Македонији, шеф српске дипломатије је рекао да се о тој земљи „мора говорити с посебном опрезношћу“.

“Македонија нема европску перспективу, може да буде најбоља или најгора, али је нема”, речи су министра спољних послова Србије.

Хрватска предсједница Колинда Грабар Китановић изнела је став своје земље да подржава да Црна Гора до краја ове године добије позив за чланство у НАТО.

Она је рекла да је забринута што види „замор проширења“ у Европској унији.

Председник Црне Горе Филип Вујановић је оценио да је Црна Гора напредовала у војним реформама и да је заслужила да буде чланица НАТО.

Позив Црној Гори, како је нагласио, би био и допринос регионалној стабилности. „Црна Гора ће постати чланица НАТО која НАТО-у треба“, поручио је Вујановић.

Он је подсетио да је на Медитерану, на потезу од Шпаније до Турске, Црна Гора једина ван НАТО и „сигурно је да она мора бити чланица Алијансе“.

Председник црногорског парламента, Ранко Кривокапић је казао да је НАТО „донео мир на Балкану”.

Кривокапић је оценио да је Црна Гора мала по броју становника, али да је „велика по моћи трајања.“

„Сви на Балакну су у прошлом миленијуму били већи од нас, али смо једино ми у региону трајали независни“, рекао је Кривокапић.

Он је изразио уверење да ће “број 29 бити срећан број за Црну Гору”.

„Две столице са бројем 29 чекају Црну Гору, једна у НАТО и друга у ЕУ”, рекао је предсједник Скупштине Црне Горе.

(Танјуг)