Порошенко именовао бившег грузијског председника Михаила Сакашвилија за гувернера Одесе

Украјински председник Петро Порошенко именовао је бившег грузијског председника Михаила Сакашвилија за гувернера стратешки значајне области Одеса.

Порошенко је ово саопштио у живом телевизијском преносу у црноморској луци, заједно са Сакашвилијем, назвавши бившег грузијског председника „великим пријатељем Украјине“.

„У Одеси је и даље присутан велики број проблема: очување суверенитета, територијалног интегритета, независности и мира“, рекао је Порошенко.

Контроверзно именовање Сакашвилија за гувернера јужне обалске области сигнал је из Кијева Москви, да остаје на проевропском путу упркос крвавом конфликту на истоку за који украјинске власти оптужују Кремљ, навео је АФП.

„Наш главни циљ је да оставимо вештачке конфликте, који су вештачки наметнути овом изузетном друштву“, рекао је Сакашвили након именовања.

„Заједно са председником и његовим тимом изградићемо нову Украјину“, додао је Сакашвили.

Бивши грузијски председник од фебруара ради као саветник Порошенка и додељено му је украјинско држављанство непосредно пре именовања.

Сакашвили (46) је био председник Грузије од 2004. до 2013, а био је мета критика опозиције због ауторитарног поступања.

Од окончања председничког мандата налази се у егзилу у САД.

У земљи се, у међувремену суочава са бројим оптужбама проистеклим из времена док се налазио на власти, укључујући оптужбе за корупцију.

У септембру, суд у Грузији замрзао је Сакашвилију и члановима његове породице банковне рачуне и имовину.

Украјина: Кијев већ годину дана не контролише границу са ДНР

Границу између Русије и Украјине у делу Доњецке области којом управаљају побуњеници већ годину дана са украјинске стране држава не контролише.

Преко ње у самопроглашену Доњецку народну републику стижу и хуманитарна помоћ али и илегално борци, оружје, роба.

Појас тик уз границу за неке је дом – разрушен дом.

Пусте углавном необрађене њиве. Путеви избраздани гусеницама оклопних возила. Напуштене бојне позиције у пољима у која је боље не залазити. Русија на дохват руке. Погранични појас и у њему село Мариновка – на 3 клиометара од границе.

“Гранате неексплодиране су около али ми нигде не идемо. Идемо само тамо где је већ крава проишла па је разминирала или где су већ људи ишли. Експлодирало нешто пре неко вече, ни сама не знам, вероватно је нека животиња згазила“, каже Надежда Александровна, мештанка тог села.

Село од око 300 становника пострадало је прошлог лета у борбама око управо граничног прелаза на брду изнад села. По околним местима борбе су трајале и касније те се живот почео нормализовати тек недавно.

“Да је добро – није. Али су почели пензије да дају. Цене су тако порасле да су пензије баш мале. Преживљавамо“, навела је Александровна.

До села су репортери Б92 дошли у потрази за знаковима преласка наоружања и људства из Русије у Украјину.

Русија у Доњецку област шаље званично само хуманитарну помоћ али признаје да нелегалних активности има. По неким информацијама илегално снабдевање за цивилне и ратзне потребе иде железницом по другим друом и пољима. Илегални преласци су могући јер се званично контролише само мали део прелаза и на њима нема друге заинтересоване стране украјинских снага реда.

На путу ка селу репортери Б92 тенкове нису видели али јесу неколико руских камина са вероватно робом, долазили су из правца где нема контролног пункта.

Званични контролни пунк не би ни могли званично да пређу. Јер без обзира на подршку Кремља коју ДНР ужива, Русија ову област не признаје као суверену.

(Танјуг-Б92)