ГЛАСАЈТЕ за формирање ткзв. војске Косова, а ми ћемо заузврат подржати стварање Заједнице српских општина

kosovo tkzv. vojska

ГЛАСАЈТЕ за формирање ткзв. војске Косова, а ми ћемо заузврат подржати стварање Заједнице српских општина. Овако гласи незванична порука приштинских власти, која се све чешће помиње као још једна „непристојна понуда“ и замка за представнике Срба са КиМ.

 

Наиме, Приштина планира да се парламент у „пакету“ изјашњава о закону о трансформацији Безбедносних снага у оружане снаге Косова и предлогу о ЗСО. Да би јужна српска покрајина добила војску потребна је промена Устава, што је немогуће без две трећине гласова представника мањина, тј. подизања руку српских посланика.

Министар за локалну самоуправу у косовској влади Љубомир Марић каже за „Новости“ да са коалиционим партнерима није било разговора на ову тему.

– Наш став се није променио – нисмо спремни да подржимо закон о тзв. војсци Косова. Оног тренутка када нас буду позвали да разговарамо на ту тему, размотрићемо ово питање, али тренутно смо против тог закона – тврди Марић. – Илузорно је, засада, причати о поменутом закону, јер је још неизвесно има ли већине за формирање Специјалног суда за ратне злочине на Косову који би требао да буде приоритет.

Министар не верује да ће бити условљавања типа „војска за ЗСО“ и додаје да охрабрује то што ће о ЗСО бити формиран посебан закон.

И Александар Јаблановић из „Српске листе“ каже да није било разговора на ову тему, али да се договор не може правити уценама, већ консензусом.

– Све је засада на нивоу медијских спекулација. Тек када видимо нацрте закона моћи ћемо да се изјаснимо – сматра Јабланоновић.

Иначе, Приштина годинама покушава да „прогура“ оснивање војске Косова. За ову замисао траже подршку земаља ЕУ и посебно САД. Чак су помињали и број војника који би чинили јединице. Било би их 8.000. Ову замисао не могу остварити без промене Устава, а за то су им потребни гласови Срба.

Са друге стране, Србија се бори да се коначно оформи Заједница српских општина. Јер, њено формирање је предвиђено Бриселским споразумом, али мора добити и подршку ткзв. Скупштине Косова. Баш у овом „вакууму“ Албанци виде простор да уцењују.

Вечерње новости