Ови лидери не иду на параду у Москву, иако треба да буду захвални што су Руси докрајчили нацисте (ФОТО+ВИДЕО)
Русија у Москви 9. маја планира да одржи спектакуларну војну параду на Дану победе над фашизмом, када су снаге савезника поразиле нацистичку Немачку и њихове савезнике у Другом светском рату. Владимир Путин је послао позивнице лидерима светских држава, а најмоћнији су одлучили да не пристуствују грандиозној војној паради на Црвеном тргу.
Списак присутних, а посебно одсутних, сведочи о степену погоршања односа између Русије и Запада, који су пре мање од годину дана били заједно на плажама Нормандије на обележавању 70 година од искрцавања савезничких снага у Другом светском рату.
Традиционално, Кремљ сматра да је 9. мај дан када је окончан Други светски рат. Капитулација је потписана 8. маја касно увече 1945. године у Берлину, односно 9. маја по московском времену.
У Другом светском рату, или Великом отаџбинском рату како су га звали у Совјетском Савезу, погинуло је 27 милиона совјетских грађана и победа у том рату представља велики понос за Русију.
Русија, која сваке године с великом помпом прославља тај дан, ове године је најавила да је церемонија бити још свечанија.
Ипак, иако су допринели у великој мери да се порази нацистичка војска Адолфа Хитлера, лидери најмоћнијих земаља су одлучили да не одају почаст великом броју руских погинулих бораца и људи а као оправдање су навели украјинску кризу и наводно учествовање руских снага у конфликтима.
У Москву на прославу поводом обележавања годишњице Победе над фашизмом традиционално се позивају лидери великог броја држава.
Француски председник Франсоа Оланд, као и британски премијер Дејвид Камерон ставили су до знања да неће доћи на церемонију. Неће бити присутан ни амерички председник Барак Обама, јер је Бела кућа навела да он у мају не планира никакво путовање у Русију.
Оланд је прошле године поводом обележавању 70 година од искрцавања савезничких снага у Нормандији, одбио да повуче позив Путину иако су француски савезници инсистирали на томе. Он је тада извјавио да не може да игнорише велики допринос Русије у Другом светском рату, а ипак, ове године је изгледао подлегао пристиску јавности и савезника.
Немачка канцеларка Ангела Меркел је такође одбила позив, али је дипломатски навела да ће доћи у Москву дан касније, у намери да положи венац. Немачки левичари осудили су одлуку Меркелове да не присуствује свечаности обележавања Дана победе. Сматрају да немачка канцеларка тиме избегава да ода “нужну и пуну почаст” за 65 милиона жртава Другог светског рата.
Председник Црне Горе Филип Вујановић неће исто ићи у Москву, већ ће тог дана у Подгорици говорити на централнојј националној прослави тог важног датума црногорске антифашистичке историје.
Јапански премијер Шинзо Абе исто неће ићи у Москву на прославу, а као разлог за обијање позива је проблем око “северних територија”. То се односи на Курилска острва у Тихом океану, ланац острва који је био предмет дугогодишњег територијалног спора између Русије и Јапана. Ипак, као главни разлог се наслућује да се солидарисао са европским лидерима и Обамом, да су спорна острва само лош изговор.
Међу гостима неће бити ни председника Пољске Бронислава Коморовског, као ни лидера Литваније, Летоније и Естоније, Грузије, као и наравно Украјине.
Кризу у Украјини је искористио као изговор и фински председник Саули Нинисте, као и председник Европског савета Доналд Туск, Словеније, Словачке, Бугарске, као и премијери Холандије и Норвешке.
Неки челници страних држава се још размишљају, па ће се тек почетком маја тачно знати ко ће све присутвовати.
Од укупно 68 позваних светских лидера, 26 се до сада одазвало позиву.
Кремљ може да рачуна на кинеског председника Си Ђинпинга и на лидера Северне Кореје Ким Џонг Уна, коме ће то бити прва званична посета иностранству. Очекују се и грчки премијер Алексис Ципрас, као и званичници из Индије, Јужне Африке, Монголије, Вијетнама, Кубе и председник Србије Томислав Николић.
Председник Чешке Милош Земан је прихватио Путинов позив, и изјавио је да су врата председничке палате Храдчани у Прагу затворена за америчког амбасадора Едрјуа Шапироа, који га је јавно критиковао јер је, за разлику од већине лидера ЕУ, прихватио да 9. маја отпутује у Москву и присуствује прослави Дана победе. Ипак, министри и влада још већају да ли Земан треба да присуствује паради.
Испред Кремља, где ће парадирати војници из 10 земаља, руски војници ће носити совјетске униформе из Другог светског рата а поред њих ће бити најновија војна опрема руске војске, која се у великој мери модернизовала последњих година.
Телеграф