Мртва уста не говоре: Александар Радић: Препознатљива потреба одређених актера несреће да се окриви посада хеликоптера
Београд — Војни аналитичар Александар Радић казао је да је у случају пада хеликоптера врло препознатљива потреба да кривица посаде буде на првом месту.
Он је навео да се то ради како би они који сносе највећу одговорност били што мање оштећени у политичком и моралном смислу.
Више јавно тужилаштво у Београду саопштило је данас да је примарна одговорност за пад војног хеликоптера 13. марта на посади, да постоје основи сумње да део одговорности сноси и један број активних припадника Војске Србије, као и индиције за евентуалну одговорност и одређеног броја цивилних лица.
„Мислим да ће покушати да се иде на проток времена да би сви актери несреће прошли што мање оштећени у политичко-моралном смислу, нарочито они који и сносе највећу политичку и моралну одговорност“, рекао је Радић за агенцију Бета.
Он је навео да су околности које су довеле до несреће много компликованије и додао да је у овом случају врло препознатљива потреба да кривица посаде буде на првом месту.
„Наравно да у ваздухопловству није никакво откриће да када се деси несрећа прво кренете од људи. Проблем што су се они уопште затекли у том амбијенту и то је скуп околности који би требало да буде предмет истраге и озбиљне расправе и расправе у парламенту да бисмо дошли до спознаје где се греши“, казао је Радић.
Војни хеликоптер који је превозио животно угрожену бебу из Новог Пазара пао је 13. марта око 22.30 недалеко од београдског аеродрома. У несрећи је погинуло седам особа, а после удеса Војска Србије је формирала две комисије како би се утврдио узрок несреће.
Одговорност за пад војног хеликоптера примарно је на члановима посаде, али постоје сумње да део одговорности сносе друга војна и цивилна лица.
(Бета)