Русија можда уведе санкције Србији због реекспорта јабука из Пољске

Рускa агенција за надзор увоза пољопривредних производа „Росељхознадзор“ забринута је због значајног повећања увоза јабука из Србије у Русију и не искључује увођење санкција Србији, уколико се установи да су у питању препаковане јабуке из Пољске, којој је Русија увела санкције.

Предложене су консултације о том проблему, а српски министар трговине Расим Љајић наглашава да се свака сумња у реекспорт мора хитно испитати.

Прес-секретар управе „Росeљхознадзора“ Јулија Трофимова није искључила могућност увођења санкција у вези са увозом воћа у Русију због сумње у реекспорт јабука из земаља ЕУ.

Ограничења ће бити уведена ако Србија не буде могла да објасни разлог наглог раста испорука јабука у Русију у периоду фебруар–март 2015. године, рекла је Трофимова, преноси агенција Тас.

„Затражили смо информације од наших колега из Србије и ако се утврди да они немају сопствене количине, размотриће се вероватне санкционе мере“, рекла је она.

Агенција „Росељхознадзор“ је још у јануару изразила сумњу да је Србија увучена у нелегалну трговину јабукама, крушкама, купусом и поврћем, а Москва и Београд су се тада договорили да потпишу билатерални документ који регулише акције српске стране у осигурању безбедности испоруке пољопривредних артикала на руско тржиште.

„У овом тренутку та сарадња је само на папиру и ове чињенице о увећању испорука јабука говоре да постоји могућност реекспорта“, навела је Трофимова.

Српски министар трговине Расим Љајић је рекао да не смемо дозволити да се због једног или два извозника угрози Споразум о слободној трговини са Русијом, и истакао да ће се проверити ко су наши извозници, колико их има и које количине јабука одлазе из Србије.

Министар је најавио састанак са руском страном о том питању и истакао да је већ појачана контрола наших граничних и царинских служби, јер је ово други пут од почетка године да се износе сумње у реекспорт.

Он је подсетио да је у јануару фитосанитарна инспекција Министарства пољопривреде договорила са руском агенцијом рад на спречавању евентуалног реекспорта.

Државни секретар Министарства трговине Стеван Никчевић за Спутњик каже да Србија већ три недеље спроводи мере појачаног фитосанитарног надзора свих аграрних производа који се извозе за Русију у намери да потпуно испоштује све одредбе Споразума о слободној трговини који имамо са Царинском унијом Русије, Белорусије и Казахстана.

„У току ове године бележимо благо повећани извоз кад је реч конкретно о јабукама, али нисмо до сада наишли, спроводећи мере појачаног и редовног фитосанитарног надозора, ни на какве појаве које би указивале на злоупотребе. Наставићемо ту контролу заједно са царинским органима и контролишући све произовде који се увозе у Србију, а који су аграрног порекла“,  рекао је Никчевић.

 

Он је додао да ће Србија у спровођењу надзора извоза у Русију покушати да установи да ли има евентуалних злоупотреба, наглашавајући да наш интерес није да се то толерише него да се санкционише.

Према подацима руске Федералне царинске службе, откатко је објављен руски ембарго на увоз пољопривредних артикала из земаља које су увеле санкције Русији, увоз јабука из Србије у Русију порастао је 48 одсто, на 118.000 тона, а вредност за 82 одсто — на 98 милиона долара.

Према речима Никчевића, подаци Србије не указују на толики пораст.

„Он је према званичним статистикама значајно мањи, јесте повећан али значајно испод тога. Ове године имамо повећање од тридесетак одсто у тој категорији“, прецизира он.

Државни секретар такође истиче да су Министарство трговине, као и други државни органи учинили доста да се произвођачима приближе услови и стандарди производа који се могу извозити  на руско тржиште које је, како додаје, врло захтевно а услови фитосанитарног али и ветеринарског надзора врло строги.

Војин Плавански, власник фирме „Богенд“ која годинама извози у Русију за Спутњик објашњава проблеме с којима су суочени наши извозници и како се довијају у таквој ситуацији.

„Да роба не би стајала на залихама, будући да су хладњаче веома скупе, наши произвођачи да би се решили лагера, између осталог, прихватају да својим старим партнерима на територији РФ дају робу на одложено плаћање или прихватају тзв. дампинг цену. У ово време свих ранијих година цена јабуке по килограму је била 50-60 евроценти, а садашња цена је отприлике око 30-35 евроценти“, наводи Плавански.

На питање да ли су могуће злоупотребе у извозу јабука као реекспорта јабука увезених, рецимо из Пољске или Македоније, Плавански каже да је порекло јабука врло лако установити и да се зато било какве злоупотребе не исплате.

„Злоупотребе су могуће, али саветујем нашим извозницима да то не раде. Највећи проблем наших извозника, ако роба није домаћег порекла јесте управо анализа фитопатолошког налаза на територији Руске Федерације, зато што се анализом производа тачно установе заштитна средства која се користе у третирању и заштити јабука. У том случају се лако доказује да роба није српског порекла и не може да се увезе на територију РФ, а произвођач улази у трошак“, закључује бизнисмен.

(Спутник)