Јелена Милић: НАТО је неизбежан партнер на путу Србије у ЕУ
БЕОГРАД – Применом Индивидуалног плана партнерства (ИПАП) између Србије и НАТО, 16 година после бомбардовања, наша земља није учинила корак напред ка чланству у Североатлантском војном савезу, али је истакла своје стратешко опредељење сарадње са чланицама савеза, као саставним делом процеса евроинтеграција.
У таквој оцени сагласни су саговорници Танјуга – директорка Центра за евроатлантске студије Јелена Милић и војно-политички аналитичар Александар Радић.
Читаво једно поглавље ИПАП-а односи се на јачање и подршку европским интеграцијама Србије. ИПАП није приближавање чланству у НАТО, јер земље које улазе у НАТО имају Индивидуални акциони план чланства и у њему постоји додатни сет реформи које оне морају да испуне, рекла је Милић.
Она је оценила да је усаглашавањем ИПАП-а Србија направила добар корак у правом смеру, јер не само Министарство одбране, него и Влада може са Саветом НАТО да сарађује на билатералној основи у различитим областима.
ИПАП је план реформи Србије у којима НАТО може да јој помогне. Постоје поглавља која се тичу реформе владавине права, питања економије, лобирања да Србија уђе у Светску трговинску организацију, јачање оперативне способности Србије у оружаним снагама, јачање архитектуре демократског надзора над оружаним снагама и обавештајним службама, навела је Милић додајући да од политичке воље у Србији зависи да ли ће план бити реализован.
Радић је оценио да због негативног става јавног мнења према НАТО, Влада Србије има потребу да се дистанцира према НАТО утолико што инсистира на томе да је све у оквиру Партнерства за мир.
Имамо званичан став министра спољних послова Ивице Дачића да је ИПАП најближи корак до којег ће Србија доћи према НАТО. Унутар НАТО је већ препознато да је Србија партнер и да у пракси чини доста потеза који су од користи НАТО, па ако то преведемо на обичан језик – ако не жели да уђе у НАТО и не мора, јер ради све као да је у НАТО, оценио је Радић.
Он је истакао да је сарадња са НАТО у складу са стратешким опредељењем Србије да уђе у Европску унију, јер чланство у ЕУ подразумева и безбедносну одговорност.
У складу са стратешким опредељењем Србије сарадња са чланицама НАТО је нераздвојни део тог процеса евроинтеграција. Када се нека земља определи за чланство, онда она тражи да буде чланица НАТО и улази у процедуру, казао је Радић.
Радић је нагласио да ниједна земља у транзицији није ушла у ЕУ, а да није постала чланица НАТО.
Према ИПАП-у, који је недавно ступио на снагу, Србија у оквиру Партнерства за мир намерава да развије дугорочну, суштинску и конкретну сарадњу са НАТО, а ово партнерство треба да допринесе остваривању стратешких циљева осигурања безбедности и трајне стабилизације региона Западног Балкана и процеса његове евроинтеграције.
(Танјуг)