„Деливери јунит“ – министри у страху, ћуте о Блеровом човеку у влади

Ниједан министар у Влади Србије, чији ће рад ускоро почети да надгледа „деливери јунит“, јуче није хтео да коментарише најављену новину у свом раду.

„Блиц“ је од свих чланова Владе тражио да оцене колико ће им у раду на будућим пројектима помагати нова организација рада, али су сви до једног избегли да говоре о тој теми. Поједини се уопште нису јавили на телефон нити су одговорили на послата питања, а други су само рекли да неће да коментаришу како ће деловати Влада Србије по систему „деливери јунит“.

Како је „Блиц“ јуче писао, министри ће ускоро о ефикасности рада одговарати директно једном од запослених у „Tony Blair Associates“, који ће бити на челу централног „деливери јунита“. Он ће испод себе имати пет јединица које ће водити домаћи стручњаци „са импресивним биографијама“.

То значи да ће српски министри убудуће имати још два шефа, плус премијера Александра Вучића, којима ће подносити рапорт о томе како теку капитални пројекти за које су задужени. Предвиђено је оснивање јединица за инфраструктуру, пољопривреду, реформу државне администрације, енергетику и за реструктурирање јавних предузећа.

Систем „деливери јунита“ бившег британског премијера је успостављен у јуну 2001. да би се пратио напредак и повећала способност британске владе да спроводи кључне пројекте у образовању, здравству, борби против криминала и у саобраћају. „Јунит“ је подносио извештаје премијеру преко начелника цивилне службе, односно секретара кабинета.

Јединица је укинута 2010, на иницијативу новог премијера Дејвида Камерона. Та организација рада у Британији радила је са Трезором Њеног величанства, кабинетима министара и најзначајнијим секторима у Влади.

Јединица је, такође, била одговорна и за надгледање спровођења свих уговора у јавном сектору. Један од првих потеза новог премијера Камерона 2010. био је да укине систем „деливери јунита“.

Барнет: Камерун укинуо Блерову идеју

Лондонски консултант Нил Барнет каже за „Блиц“ да су „деливери јунити“ били начин да бивши премијер Тони Блер избегне секторе јавне службе. „Блер је желео да влада без формалних институција и зато је увео тај систем. Кад се влада променила, Дејвид Камерон је укинуо јединице и вратио се нормалном уставном оквиру“, каже Барнет, и наводи да Блеров начин функционисања није доносио резултате.

Кандидати Лабус, Влаховић и Богосављевић

Консултанти који се помињу као могући чланови „деливери јунита“, Мирољуб Лабус, Срђан Богосављевић и Александар Влаховић, за „Блиц“ негирају да их је неко контактирао тим поводом. Лабус, иначе бивши министар, сматра да су „деливери јунити“ заправо радне групе које су и раније постојале у Влади. „Имали смо проблем када је више министарстава надлежно за један пројекат. Није се знало ко ће бити на челу пројекта, ко ће имати каква овлашћења, па су се тада формирале радне групе које су координирале рад министарстава“, каже Лабус.

(Ана Роланд – Блиц)