Николић: Штитим Србију, пишем платформу за КиМ и не заборављам Вукчевићу да је мене и Вучића назвао ратним злочинцима
Београд — Председник Томислав Николић поручио је да је тужилац за ратне злочине самосталан у раду, али не и независтан од државе, указујући да је он орган државе Србије.
„Он је тужилац самосталана у раду, али не независтан. Он није орган Хашког трибунала, већ орган државе. Није постављен да само напада Србију“, подсетио је Николић и упитао ко је изведен пред суд на основу оптужбе које је припремило наше тужилаштво.
Он је за РТС-а, казао да је тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић у једној изјави све оне који су били у Хагу осудио, а директно оптужио Александра Вучића и њега.
„На питање како коментарише мене и Вучића, рекао је, да није било таквих не би имали ни потребе да постоји тужилац за ратне злочине. Ја то не заборављам“, истакао је Николић додајући да је био обрукан од стране неких невладиних организација да је чинио ратне злочине.
На суђењу се, како је додао, испоставило да је тужилац био упознат са целом ујдурном, и да је сведок, који је доведен из затвора, показао велику част и храброст, када је рекао да га је Наташа Кандић водила код тужиоца, и да су му обећани лек против рака и стан да сведочи да је убијао.
С тим у вези Николић је подвукао да ће увек говорити шта мисли и да, ако неко мисли да крши Устав, може да га смени, али за то постоји процедура.
„Ја сам ту да штитим Србију. У Србији мора да постоји слобода не само за оне који нападају власт, већ и нас који смо преузели функције и кажемо шта мислимо“, нагласио је НИколић.
Он је додао да се, вероватно, једини не боји онога шта ће да буде написано у новинама, да не зове уреднике и да не обезбеђује средства са рачуна јавних предузећа.
Што се тиче нових потерница Интерпола за грађанима Србије, Николић је оценио да је ово сада некакав нови ударац, чије се димензије још не знају.
Према његовим речима, све је почело са генералом Диковићем.
„Чим су се уплели дежурни који као лешинари чекају да Србији буде лошије, да черупају и стварају већи смрад, знао сам да се нешто спрема. Ако Србија има Интерполове потернице за Ганићем и Тачијем, иако се безмало спрдају с тим, не може Србија да буде жртва тога да приштинска администрација, када јој се прохте распише потерницу за неким грађанином Србије, а истовремено чекате када ће да почне суђење за потпуно доказан случај трговине органима иза којег су актуелни чланови администрације у Приштин“, рекао је председник Србије.
И с тим у вези је критиковао Вукчевића, указаваши да би „да је као тужилац за ратне злочине примао плату 20 година нико не би могао да га изненади неким ликом да је неко ратни злочинац“.
„Не тврдим да Срби нису учинили ратни злочин, као и Хрвати и Босанци. Било је појединаца у ова три народа које је рат одвукао да чине ратне злочине. Мејдутим само је Србија оптужена за систематско и планирнао вршење ратних злочина. То није речено никоме од оних који су против нас ратовали. Због тога би Србија требало да има мало достојанства“, поручује Николић.
Он сматра да Србија треба да разговара и пита ко је расписао потернице и ко их је прихватио, као и да ли имају исти третман као потернице за муслиманима или Хрватима који се угошћавају у ВИП салонима неких аеродрома док им се не каже да потерница Србије више не важи.
Србија, према његовим речима, не може да се понаша да није битно све оно што се уради нама, а прихвата све што други траже.
2015. – последња година наших мука
Николић је оценио да је успео да разбије стереотипе о себи и о политици коју је водио. „Било је јако тешко јер сам од првог дана, веома непријатељски, без много охрабрења дочекан у жељи да не успем да спроведем оно што сам говорио у кампањи. Ја сам се кандидовао да би успела Србија“, објаснио је НИколић. Он је рекао да грађанима треба још времена да схвате да треба да бирају председника који неће да буде вођа, и држи све палице у рукама, већ да бирају једног између себе који ће можда више желети да се тим послом бави и оствари заједничке жеље. Николић је казао да се суочио са великим изазовима кроз које је Србија пролазила.
Председник Николић каже да је Влада Србије изабрала прави пут у спровођењу реформи и да је 2015. година „вероватно последња година наших мука и одрицања“.
„Вероватно је 2015. година последња година наших мука и одрицања, то је сада јасно и евидентно и само некакав светски слом би могао да нас уклони са тог пута“, рекао је Николић.
Он је навео да бројке којима данас располаже Влада Србије, а то су приходи и расходи у буџету за прва два месеца ове године, упоређени са 2013. и 2014. годином, говоре да је изабран прави пут.
„Ту бих саветовао владу да би могла брже да дође до ребаланса него што смо се надали… Изванредно смо предвидели да ћемо смањити доста трошкова, али нас је можда изненадио бољи прилив у буџет“, навео је Николић.
Влада Србије се, додао је, није заносила тиме да ће да тече мед и млеко у 2016. години, али је чињеница да се троши мање него икада и да се рационалније него икада усмерава новац.
Говорећи о изградњи гасовода Јужни ток, Николић је рекао да човек увек треба да размишља позитивно и да он јесте оптимиста да то није пропао пројекат, јер он није добар само за Србију и Русију, него и за доста држава чланица ЕУ.
Сређивање ситауције у Украјини би, како је оценио, могло поново да врати тај порјекат у који је уложено много новца.
„Чини ми се да се ЕУ и Русија, колико год да се посвађају, када дође до снабдевања гасом и наплате снабдевања, некако лакше договоре него у другим ситуацијама“, сматра Николић.
Он је додао да изворе и капацитете гаса који има Русија, Европа не може да обезбеди тако лако, због чега сматра да, „ако нема пријатељства међу њима, има довољно интереса да пројекат Јужни ток буде актуелан“.
Одмакао сам далеко у писању платформе за КиМ
Николић је одбацио поједине тврдње да је упражњено место координатора Бирао за координацију служби безбедности, истакавши да тај посао одлично обавља премијер Александар Вучић. Он је рекао да ће тек када, и ако се буде са тог места повукао Вучић, он поставити другог. „Ја не тражим од њега да остави место са којег се бори против криминала. Ако жели да настави ту борбу има потпуно одрешене руке“, нагласио је Николић. Он је оценио да Вучић изванредно обавља ту дужност, и да се сви они који мисле да је то место упражњено варају. „Потпуно сам задовољан“, поручио је Николић с тим у вези
Томислав Николић изјавио је да је далеко одмакао у писању платформе за Косово и Метохију и да ће о томе разговарати са премијером Александром Вучићем, као и да „својим предлогом ризикује конацно решење“.
„Више није довољно рећи нећемо никад да признамо и прихватимо независност Косова и Метохије…“, рекао је Николић и додао да „онај ко мисли да нам отме Косово и Метохију“ мора да размишља о цени.
„Видећемо шта је и колико је прихватљива платформа, влада трпи изазове, има велике притиске. То је ситуација у којој морате пажљиво да мерите и мерим док стављам на папир оно што је реално“, рекао је Николић.
Николић је рекао да сваки човек у Србији има дилему када размишља о Косову и Метохији, те да је најтеже онима који ће остати забележени у историји да ли су нешто могли да учине а нису, да ли су нешто учинили или су били потпуно везаних руку.
Он је рекао да се „сваки дан затиче Косово на новом месту“ попут првих европских олимпијских игара у Азербеђжану који није признао независност Косова и Метохије.
Према његовим речима, и неке државе које имају сличан проблем на својој територији имају сугестију, препоруку или савет да сарадују са Косовом, а како сматра, то ће се ширити.
Према његовим речима, референдум је нешто што најбоље одражава вољу грађана, али грађане Србије не треба питати на референдуму да ли треба да постоји независно Косово јер се одговор наслућује, па би се тако грађани увек пре одрекли ЕУ него Косова.
Говорећи о ЕУ, Николић је рекао да је сада све на ЕУ, те да поједини европски званичници можда, мекше или оштрије, износе услове који су до сада стајали по страни, нису изношени…
Он је рекао да свако будуће решење мора да има на уму и као услов без кога се даље не иде, посебност српске заједнице и додатну посебност четири локалне самоуправе на северу Косова и Метохије које Албанци нису успели да преузму, „ни оружјем, па би било бесмислено да то ураде преговорима са Београдом“.
Николић је рекао да ће сутра имати састанак са директором Канцеларије за Косово и Метохију Марком Ђурићем на којем добија информације како тече и изгледа „та дневна и ноћна мора у Бриселу за људе који тамо представљају Србију“.
Председник је рекао и да је тешко преговорати о уласку Србије у ЕУ и са истим људима преговарати о Косову и Метохију „кад тамо дођу представници Приштине са ством да су дошли у име независне државе и знају да имају подршку за такав став“.
Криза у Украјини неће дуго трајати
Николић је изразио наду да криза у Украјини неће јако дуго трајати и додао да се ситуација развија повољно.
Добра околност председавања Србије ОЕБС-ом је да наша земља буде упамћена као држава која је председавала у време када је окончана једна велика европска криза, оценио је Николић.
Према његовим речима, у актуелној власти Србије нема никог ко заговара увођењење санкција Руској Федерацји.
„Србија има изузетну прилику да председава ОЕБС-у у ово тешко време. То је веома добра прилика да потврдимо изворне принципе на којима су основане међународне организације“, сматра шеф државе.
Николић је додао да ће после тога бити тешко следећој држави која председава да примењује једнострану политику.
Што се тиче увођења санкција Руској федерацији Николић је истакао да, чак, иако би Београд хипотетички гледано, увео казнене мере ЕУ, то ни за један промил не би отежао живот у Русији.
„Те наше санкције би биле као бува на медведа. Можемо само себе да угрозимо уводецехи санкције било коме на свету“, нагласио је Николић.
То је, према његовим речима, питање за будућа времена када је реч о чланству србије у ЕУ.
„Улазимо у њу свесни тога да ћемо морати да имамо заједничку спољну политику. Ставиће нас на веома тежак испит и тражити да следимо заједничку спољну политику“, објаснио је Николић.
Упитан за изјаву америчког државног секретара Џона Керија, он је истакао да је „вероватно неко урођено право политичара из великих држава да се играју речима које могу много тога да значе“.
Не бих употребио ни за једну државу реченицу која може да алудира на ратне сукобе“, поручио је Николић додајући да „не зна којем то лудаку падне на памет у свету да би могли поново да ратујемо“.
Он је нагласио да Србија још увек има изванредну позицију у свету, да нико не може нашој малој држави и великом народу да отворено каже шта треба да се ради.
Истовремено је нагласио да никоме у Србији не смета да свој утицај имају Русија и САД.
„Кога смо ми одбацили из Србије као партнера“, запитао је председник Николић.
Не знам ко је крив што немамо амбасадоре
Председник Томислав Николић казао је да не зна ко је крив што немамо амбасадоре у многим важним државама, додајући да је на то у више наврата упозоравао владу.
„Свестан сам тога да немамо амбасадоре у неким државама, али не знам зашто их немамо. Свестан сам да Србија у последњих десет година води шатл дипломатију па посао амбасадора преузимају председник, премијер и министар спољних послова“, казао је Николић.
Истовремено је поручио да он, као председник, не може, без предлога владе да поставља амбасадоре.
Николић је упитао зашто министар спољних послова не напише писмо влади са предлозима људи за одређене државе.
Он је подвукао да је Србија неприхватљиво дуго била без амбасадора у САД, и да још нема амбасадоре, не само у Немацкој, већ и Хрватској.
Србија неће покварити односе са Хрватском
Николић каже да Србија неће покварити односе за Хрватском и да неће ништа урадити да их угрози, али и да није добио позив од хрватске председнице Колинде Грабар Китаровић да посети Хрватску.
Николић је подсетио да је бивши хрватски председник Иво Јосиповић био у званичној посети Србији и да је дочекан изванредно, као добар комшија и пријатељ.
„Сада је ред да Хрватска позове Србију. Свако ко се разуме у дипломатију питао би што ви идете два пута узастопно у Србију, а ви не идете…“, рекао је Николић.
Србији и Хрватској су, како је додао, јако важни добри односи, али је Хрватска „још увек у еуфорији предизборне и постизборне кампање па се не усуђује да каже да јој је сарадња са Србијом толико битна, а јесте“.
Србија, како је истакао, неће покварити односе са Хрватском и неће ништа урадити да угрози те односе.
Николић је рекао да је имао јак разлог да не оде на инаугурацију Грабар Китаровић јер је тада био Дан државности Србије, подсетио да је нашу земљу представљао премијер Александар Вучић и рекао да је питање да ли би Хрватска учинила такав гест да је Србија на њен дан организовала неку инаугурацију.
Он је оценио и да Хрватска мора да размисли да ли ће ХДЗ да се враћа на стару идеологију или да води земљу у будућност.
Цела породица иза Фондације
Томислав Николић истакао је вечерас да цела породица стоји иза фондације његове супруге, која је, како је подвукао, породични дуг према Србији.
„То је породична фондација и немојте да је одвајате од мене. Ми смо истакли Драгицу као знак да ћемо појединачно да одговарамо ако нешто не будемо урадили како треба. Цела породица стоји иза тога, и оставиће спомен иза себе и то не од пара државе и богаташа“, казао је Николић.
Он је додао да никада неће причати о гардероби своје супруге, која је, како је рекао, права домаћица, мајка, бака.
То што она сада има обавезу да сарађује и разговара са многима људима у Србији у жељи да помогне, је круна њеног живота, додао је он.
„Где би та фондација ишла мимо мене, када је то наш породични дуг Србији“, истакао је Николић указујући да користи свој утицај да направи породилишта у Србији.
„Ако то не смета влади и министарству здравља, зашто би то сметало онима који ништа у животу нису урадили“, упитао је председник оценујући да су то „стара српска посла“.
Он је казао да му се чини да је жртвовао породицу у најбољој намери и да жели да га народ памти.
Да је бизнисмен, рекао је, гледао би како би народу оставио новац.
Такође је казао да жали што није могао да се бави уницима, али је додао да нешто мора да трпи на рачун другог, као и да је Србија још увек много важнија од онога што доживљава.
Говорећи о поновној кандидатури за преседника Републике, Николић је рекао да има много разлога да се кандидује, али и много њих да то не учини, те да, ако би га питали као човека, онда се сигурно никад више не бих кандидаовао.
Међутим, како је истакао, волео би да има још један мандат да заврши све што је мислио као политичар.
„Имам много разлога да се кандиђујем поново, али имам исто толико разлога да се више не кандидујем“, рекао је Николић и додао да би му сви који измишљају лажи о њему опростили када би отишао са функције.
Упитан да ли постоји спор између њега и министра спољних послова и лидера СПС Ивице Дачића, Николић је одговорио да не постоји никакав политички спор, указавши да је прошле суботе, на пријему поводом Дана државности Републике Српске, рекао патријарху Иринеју „да сада има прилику да разговара са председником и претендентом за председника“.
„Немам политичког супарника на тој функцији и гледам да не стварам непријатеље, као и да ми сви грађани буду једнаки“, рекао је Николић.
Говорећи о најављеној реконструкцији владе, Николић је казао да премијер има мандат да предлаже владу све док има подршку скупштине и да председник државе нема никаквог утицаја на реконструкције владе.
(Танјуг)